Probiotiká – účinná pomoc pri problémoch s trávením

Skolila vás infekcia a napriek zúfalej snahe liečiť sa prírodnou cestou ste skončili na antibiotikách? Aj keď vám takáto liečba môže v akútnom stave výrazne pomôcť, zväčša sa nevyhnete jej následkom. Hnačka a nafukovanie sú tie najbežnejšie. Ako si teda pomôcť? Sú probiotiká riešením?


Baktérie sú bežnou súčasťou nášho tela. Nachádzajú sa takmer všade. Na slizniciach, na koži aj vo vlasoch. No najviac ich obsahuje náš tráviaci systém. Väčšina týchto mikróbov je pre nás neškodná. A dokonca sú aj také, ktoré nám vyslovene pomáhajú. Podporujú náš život a tak sa im hovorí probiotiká.

Probiotiká plnia v tele mnoho úloh. Okrem toho, že zabezpečujú správne trávenie, podporujú imunitu a odolnosť voči chorobám. Ak sú v správnom množstve, môžeme sa spoľahnúť, že nás ochránia pred nedostatočným trávením a nafukovaním. Probiotiká tiež výrazne znižujú riziko, že sa počas alebo po liečbe antibiotikami dostaví hnačka či iné nepríjemné príznaky.

Tvorba plynov ako bežný proces

K tvorbe a odchodu plynov dochádza v našom tráviacom trakte úplne bežne. Najčastejšie ako dôsledok hltavého príjmu potravy či nápojov sýtených oxidom uhličitým. Zvýšená tvorba plynov a následné nafukovanie ale môže nastať aj pôsobením baktérií, ktoré sa nachádzajú v črevách. Spôsobujeme si to zväčša sami. Napríklad aj nevhodnou stravou a prejedaním sa. Aj človek s dobrým trávením však občas môže pociťovať nepríjemné príznaky. Napríklad po liečbe antibiotikami.

Probiotické baktérie v našom tele

Zdraviu prospešné mikroorganizmy, zvané probiotické baktérie, sa nachádzajú najmä v hrubom čreve. No podporujú zdravie nielen čreva, ale aj celého organizmu. Sú to baktérie mliečneho kvasenia. Najznámejšie sú rodu Lactobacillus, Streptococcus a Bifidobaktérium.

Ako na problémy s nafukovaním

Ak sa z akéhokoľvek dôvodu naruší mikrobiálna rovnováha v našom tele a pomnožia sa nevhodné baktérie, vzniká nafukovanie, zlé trávenie či hnačka. Aby sme tomu predišli, je vhodné vyvarovať sa problematickým potravinám. No pomôcť si môžeme aj inak. A to buď konzumovaním jedál, zväčša mliečnych výrobkov, bohatých na probiotické baktérie alebo pomocou prípravkov s probiotickými baktériami. Medzi doplnky stravy na trávenie patrí napríklad Probiozym.

Užívanie probiotík

Probiotiká sa v ideálnom prípade užívajú s jedlom. Sú tak chránené pred vplyvom žalúdočnej kyseliny, ktorá by ich mohla zničiť. Pokiaľ užívate antibiotiká, je dobré nechať odstup od dávky lieku a probiotika minimálne dve hodiny.

Myšlienka k článku “Probiotiká – účinná pomoc pri problémoch s trávením

  1. Google Chrome 32.0.1700.107 Google Chrome 32.0.1700.107 Windows 7 Windows 7

    Už asi rok používam probiotiká a nemôžem si ich vynachváliť. Na popud svojho manžela som ich začala používať ako prevenciu. Moja plynatosť, nafúknuté brucho a celkovo moje trávenie začalo byť lepšie. Dnes už len odporúčam každému nech to skúsi a nie hneď zavrhuje. Okrem toho že mi probiotiká pomáhajú na trávenie, sa človek cíti ľahší 🙂 Často si človek povie, že už musí pre seba niečo robiť. To som si dlhý čas hovorila aj ja a tak ma manžel už „prinútil“ nie stále o tom len vyprávať, ale aj konečne naplniť svoje slová. Postupne som prešla na výživnejšiu, bohatšiu a pestrú stravu a ako doplnok dnes beriem probiotiká od valosunu. To že som ich dostala na narodeniny od manžela, nemusím ani hovoriť 😀 Sprvu som mala hroznú nechuť ich používať, no dnes neprejde deň, že by som si ich nedala 😀 takže vrelo odporúčam, či ste mladý a azda starý, robte pre seba a svoje zdravie aspoň malé kroky 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.