Už sa kradnú aj recepty

Písaniu článkov na vlastný blog sa venujem od čias, kedy ešte slovo blog ani neexistovalo. Pravda, na inú tému ako varenie, to je parketa Olinky. A stalo sa mi aj to, že ma redakcia renomovaného magazínu požiadala o súhlas o zverejnenie môjho textu. No keď mi článok vlani ukradol iný bloger, bol som prekvapený. A zdá sa, že nie posledný raz.


Dnes sa mi pri hľadaní článkov na aktuálnu tému dostal na oči nadpis článku, ktorý ma zaujal, takže som klikol. „Aká zaujímavá fotografia“, pomyslel som si, no vzápätí ma čosi varovalo. „Tú fotku poznám!“ hovorím si hľadiac na polené reďkovky. A tak som o pár sekúnd otvoril náš článok https://dobreazdravo.sk/kvasena-zelenina-pickles/, aby som sa uistil, že dotyčná 19 ročná slečna (podľa jej profilu) ukradla Olinke nie len fotku, ale aj celý recept na výrobu kvasenej zeleniny a zverejnila ho na stránkach aktuality.sk!

Som celkom schopný chápať, že prevádzkovateľ stránky Aktuality nemôže kontrolovať originalitu každého príspevku, hoci si myslím, že keby chcel, tak by mohol. Sú na to totiž aj on-line nástroje a používajú sa v copywritingu úplne samozrejme. Horšie však je, že si myslím, že prevádzkovateľ portálu Aktuality ani nechce kontrolovať originalitu príspevkov, pretože na tom zarába. Že prečo som taký odvážny? Z vlastnej skúsenosti svedka. Svedka policajného vyšetrovania.

Na inej stránke toho istého prevádzkovateľa došlo k opakovanému zverejneniu kópií literárnych diel istej autorky, ktorej som zabezpečoval technickú stránku zverejnenia jej diel. Keď upozornila prevádzkovateľa na porušovanie jej autorských práv a požiadala o stiahnutie textov, bola „odpinkaná“ aby neotravovala a že nemajú čas ani kapacity kontrolovať obsah pridávaný užívateľmi. Na to som urobil zaznamenaný pokus a mám zdokumentované, že keď chce, robí prevádzkovateľ kontrolu a stiahnutie príspevkov do pár hodín od zverejnenia.

„Asi sme dobrí, keď nás kopírujú“, povedal som Olinke dnes popoludní. Samozrejme nás teší, keď podľa jej receptov pečiete a varíte. Dokonca nás teší, keď sa o jej receptoch píše na iných stránkach. Koho by to nepotešilo, že 😉 No ak nás kopírujú a naše recepty vydávajú za svoje, to už je asi príliš.

Myšlienka k článku “Už sa kradnú aj recepty

  1. Firefox 22.0 Firefox 22.0 Windows 7 Windows 7

    toto poznám, preborník v krádeži fotiek aj celých textov je stránka na FB „zdravie a zdravá výživa“, vlastné nevytvoria nič, ale bohapusto neustále kradnú informácie z iných zdrojov, keby to nazdieľali nepoviem ani slovo, ale to čo oni robia je príliš, takýmto spôsobom sa ľahko naháňajú fanúšikovia, sa čudujem, že ich stále lajkujú…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.