Koľko rokov má vaše telo? Prezradí to váš metabolický vek

Čo by ste povedali na to, ak sa váš vek neurčoval podľa roku vášho narodenia, ale na základe toho, ako sa cíti vaše telo? Ruku na srdce, mali by ste menej alebo viac rokov? V kontexte zdravia ide o dôležitý údaj, nielen fyzického, ale aj duševného. Metabolický vek totiž neovplyvňuje iba fungovanie orgánov. Súvisí aj s tým, ako sa cítite vo svojej koži.


Základný faktor metabolického veku: bazálny metabolizmus

Naše telo spaľuje kalórie aj vtedy, keď nič nerobíme. Organizmus pracuje predsa stále, aj počas spánku alebo bdelého odpočinku, aby nás udržiaval pri živote. Tento proces látkovej výmeny neprebieha rovnakou rýchlosťou u každého, a práve tieto rozdiely vyjadruje bazálny metabolizmus jednotlivca. Používa sa na to aj skratka BMR z anglického slovného spojenia „basal metabolic rate“. Ide o údaj o množstve kalórií, ktoré telo musí spáliť v pokoji, aby si zachovalo základné životné funkcie. V tomto stave míňa energiu iba na fungovanie životne dôležitých orgánov, čiže srdce, mozog, pľúca, obličky, nervový systém, črevá, pečeň, pohlavné orgány, svaly a pokožku.


 

Čo je metabolický vek?

Metabolický vek je ukazovateľom toho, do akej miery je naše telo opotrebované v porovnaní s tým, v akom stave by malo byť v našom chronologickom veku. Určuje sa to jednoducho tak, že bazálny metabolizmus (minimálny stupeň metabolickej aktivity, BMR) jednotlivca sa porovná s priemernou hodnotou bazálneho metabolizmu určenou pre jeho chronologický vek. Ak by sme to chceli opísať ešte jednoduchšie, metabolický vek sa určuje tak, že bazálny metabolizmus jednotlivca sa porovná s bazálnym metabolizmom ostatných v jeho veku. Je možné, že máte 30 rokov s metabolickým vekom 25-ročného človeka vášho pohlavia. Rovnako je možné ale aj to, že 25-ročná osoba žije v tele s metabolickým vekom 30 rokov.

Vo veku 15-25 rokov nebýva významný rozdiel medzi týmito číslami, čiže medzi metabolickým a reálnym vekom. Potom sa však proces starnutia zrýchli. Mali by sme sa snažiť o to, aby vek nášho tela bol nižší ako ten, ktorý vyplýva z roku narodenia. No ak sa to nepodarí, tak skúste dosiahnuť aspoň to, aby tieto čísla rástli synchronicky.

Čo všetko ovplyvňuje metabolický vek človeka?

Látková výmena (metabolizmus) je jeden z tých procesov, ktoré poukazujú na to, že ľudské telo je zázračne fungujúci a múdry systém. Je veľmi komplexná, ovplyvnená mnohými rôznymi faktormi a u každého iná. No existujú isté zákonitosti, ktoré za normálnych okolností fungujú u každého rovnako. Napríklad to, od akých činiteľov závisí metabolický vek:

  • strava, stravovacie návyky, denný príjem kalórií, výživové hodnoty jedla,

  • životný štýl a škodlivé návyky, napríklad fajčenie, konzumácia alkoholu, príliš častý a dlhý pobyt na slnku a návyky podporujúce zdravie, napríklad pravidelný pohyb a zdravý jedálniček,

  • fyzické predispozície (kosti, svaly, imunitný systém, krvný tlak),

  • sociálna oblasť života, kvalita vzťahov, partnerský život, spôsobov trávenia voľného času,

  • genetika.

Súvisiace:  Doprajte si viac priestoru s novou matracov na mieru

 

Portál BezHladovania.sk k týmto faktorom pridáva aj ďalšie, a to celkový zdravotný stav a prekonané choroby, miera stresu v živote jednotlivca alebo nevhodné redukčné diéty. Môžete sa tu dozvedieť aj to, ako viete vyrátať svoj vlastný bazálny metabolizmus, pokiaľ nemáte možnosť obrátiť sa na odborníka.

Zdroj fotiek: freepik.com

Podobné články:

Budeme kupovať novú záhradu
Dvanásť rokov sme si hospodárili na "svojom" malom pozemku, riadne...
Čítať ďalej
Top 5 potravín bohatých na proteíny
Proteíny alebo bielkoviny sú základným stavebným prvkom pre každý organizmus....
Čítať ďalej
Polievky u nás znovu objavené...
Na otázku: „Varíte doma polievky?“ určite väčšina gazdiniek odpovie: „Áno,...
Čítať ďalej
Kvasinky ako nepríjemný spoločník
Baktérií máme v našom tele neúrekom. Ak si plnia svoju...
Čítať ďalej
Jesenný predaj stromčekov začne už onedlho
Leto sa už, zdá sa, skončilo, tí šťastnejší zbierajú poslednú...
Čítať ďalej
Kto k nám tento rok priletel či...
Hoci zima ešte nie je v plnom prúde, naše kŕmidlá...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.