Záloha plynového kotla

Že sa neoplatí staviť na jedného koňa, alebo dávať všetky vajcia do jedného košíka, sú známe porekadlá. Pre mnoho ľudí je to len ľudová slovesná tvorivosť. Až kým sa ucho na džbáne neodtrhne… Teda pokiaľ ich nepostihne nešťastie alebo problém, ktorému sa dalo predísť, keby. Keby ten kôň, tie vajcia, keby sa najprv pohlo rozumom.


Takže ak máte rodinný dom, o ktorý sa musíte starať sami a nie správca, ako to býva v bytovke, je dobré vopred popremýšľať, ako to budete robiť. Teda aj to, ako v ňom budete kúriť. A treba myslieť na to, ako to bude nie len v dobrých časoch, ale aj v zlých časoch. A zlé časy nemusia byť len vojna, zemetrasenie či strata zamestnania alebo prudké zvýšenie cien, môže to byť aj banálna porucha, ako to už býva, v ten najnevhodnejší čas.

Teda ak máte do domu zavedený plyn a vykurovanie vyriešené pohodlne moderným plynovým kotlom a varenie plynovým sporákom, čo budete robiť, keď v treskutej zime zrazu nebudete môcť využívať plyn, lebo bude napríklad porucha kdesi na potrubí, hoci aj ďaleko od vášho bydliska, alebo sa pokazí taká malá súčiastka – obehové čerpadlo. Plyn síce bude, budete si ho môcť dovoliť, ale v kotli si nezakúrite, lebo nebude zaistený obeh horúcej vody do radiátorov alebo podlahového kúrenia. Nové čerpadlo a jeho výmena možno bude trvať pár dní, tak si dáte o dva svetre viac alebo pôjdete na návštevu k svokre, poviete si. Ale čo zamrznutá voda v radiátoroch a v prívodoch k nim? To je ten problém, ktorý treba riešiť, nie ako budete drkotať zubami až do príchodu opravára.

Ako vždy často, treba sa pozrieť naspäť do minulosti a tam nájdeme často veľmi jednoduché a účinné riešenia. Ako napríklad sporák do kuchyne na drevo. Taký sporák vám dovolí uvariť obed, upiecť hus alebo koláč v rúre a ešte vám vykúri dom. A ako bonus môže na „stratovom teple“ usušiť ovocie zo záhrady. A to všetko na jednu dávku energie vo forme pár drevených polienok.

Nové a kvalitné sporáky na drevo môžu byť ozdobou vašej kuchyne, aj keď ich pravidelne nepoužívate. Kľudne kúrte plynom, vodu zohrievajte elektrickým bojlerom a varte na indukčnej doske. Keď však „príde na psa mráz“ a na modernú techniku či ich zdroje energie porucha, mať doma spoľahlivý sporák na pevné palivo sa určite oplatí. A k tomu niekoľko fúrikov dreva, ktoré častokrát ani nemusíte kupovať. Ak máte veľký ovocný sad a pravidelne sa staráte o stromy starých odrôd, raz za čas sa vám vyskytne celkom dosť dreva. Ktoré sa môže hodiť práve vtedy, keď z nejakého dôvodu sa stane porucha na plynovom kotli alebo elektrickom kúrení. Sporák vykúri celý dom, nedovolí zamrznúť vode v rozvodoch a tých pár dní do opravy si kľudne počkáte v celkom romantickom prostredí s praskajúcim ohňom v kachliach.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.