Rastliny pri cestách obsahujú olovo

Okolo mnohých ciest rastú ovocné stromy. V lete lákajú nazbierať si ovocie, pri cyklistickom výlete na vidieku sú príjemným osviežením. Pri cestách rastú aj mnohé bylinky, ktoré môžeme využiť na čaje a liečebné kúry. Odporúčanie na niektoré z nich nájdeme často v televíznych magazínoch pre záhradkárov a o zdraví. Ale takmer vždy s upozornením, že bylinky sa neodporúčať zbierať pri cestách, lebo obsahujú olovo. Skutočne?


Zbierať bylinky pri ceste je pohodlné. Vyrazíme autom za mesto, zaparkujeme na prvom mieste, kde netvoríme prekážku cestnej premávky a môžeme vystúpiť a začať zbierať. Či už bylinky proti kašľu, proti nádche, proti bolesti kĺbov alebo len pre chuť na popoludňajší čaj.

Prečo nás v TV reportážach varujú pred olovom?

Pretože sa zabudli autori týchto poznámok v minulom storočí. Vtedy sa olovo, či skôr jeho zlúčeniny, pridávali do benzínov, aby zmäkčovali nárazy ventilov spaľovacích motorov na sedlá v hlave motora. A vo výfukových plynoch sa olovo dostávalo do ovzdušia a usádzalo sa na všetkom okolo ciest. Vrátane rastlín. Či sa dostávalo aj do rastlín samotných, alebo zostalo len na povrchu sa dnes už asi nedozvieme. No bolo skutočnosťou, že sme pri ich konzumácii zlúčeniny olova mohli dostať do svojho tela.

No od deväťdesiatych rokov začalo byť problémom tankovať u nás olovnatý benzín. Ponúkalo ho stále menej a menej čerpacích staníc, až sa prestal vyrábať úplne. Majitelia starších automobilov, ktorí ich chceli stále prevádzkovať, pridávali do benzínu špeciálnu prísadu, predávanú v malých fľaštičkách, alebo nechali vymeniť hlavy motorov za nové s mäkkými sedlami ventilov. Alebo boli staré autá z prevádzky vyradené úplne.

byliny

Faktom ostáva, že olovo sa v palivách nepoužíva už dlho. Naozaj dlho. A toto by si mohli konečne uvedomiť aj popularizátori byliniek. Lebo potom vyzerajú pred kamerou ako idioti, keď varujú zberačov pred olovom. V blízkosti ciest môžu byť ovocné stromy a bylinky znečistené, nasadnuté prachom, ale určite nie kontaminované olovom. Určite je dobre zbierať bylinky alebo ovocie iba na naozaj málo frekventovaných cestách alebo radšej ďalej od ciest, ale bolo by správne uviesť pravý dôvod. Nehádzať všetko na olovo, ktoré je v tom tentoraz nevinne.

Takéto varovania svedčia len o tom, že bylinkári zamrzli v minulom storočí. Nie sú otvorení novým myšlienkam, nevnímajú zmeny okolo seba. Nevšimli si, že sa svet okolo nich mení. Je fajn, že udržiavajú vedomosti starých mám a predchádzajúcich generácii v povedomí a odovzdávajú ich mladej generácii. Len by tieto vedomosti nemali byť zaťažené nepravdami. Znižujú tým hodnotu informácií a znižujú kredit svoj aj ostatných ľudí s bohatými skúsenosťami prírodnej liečby. A to je škoda.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.