Mrkva z novej záhrady

Jednou z veľkých neznámych v našej novej záhrade bolo, ako sa tu bude dariť koreňovej zelenine. Doterajšie skúsenosti ukazovali, že sme kúpili záhradu s úrodnou zemou a že ani s vlahou tu problémy nemáme. Tak ako sa bude dariť mrkve, petržlenu, červenej repe? Stará záhrada pre ich pestovanie totiž nebola vhodná vôbec, a pritom zeleninu máme radi, aj tú koreňovú. Pochutnáme si prvý rok vôbec?


Ak ste niekde videli na obrázku alebo ste dokonca sami dopestovali mrkvu, ktorá má rôzne pokrútený koreň a bočné výhonky, hotové abstraktné tvary, tak vedzte, že na príčine je zem. Nevhodná pôda, tvrdá, do ktorej rastúci koreň nemôže preniknúť a preto si hľadá ľahšie bočné cestičky. Presne tak vyzerala aj mrkva zo starej Olinkinej záhrady.

carrot

V novej záhrade som pre pestovanie koreňovej zeleniny vytvoril jednoduchý záhon na lúke. Nízku trávu som prešiel elektrickým kultivátorom, rozrušil vrchnú vrstvu trávy asi do hĺbky 10 centimetrov a to bolo všetko. Olinka záhony potom ešte pokryla vrstvou slamy, aby zabránila rastu buriny aj zbytočnému vysušovaniu pôdy. A keď prišiel čas sadenia, odkryla slamu a semienka zasiala do vlhkej pôdy.

Mrkvu dala na dve miesta. Na jednom záhone použila výsevný pásik, priložený ako reklama v záhradkárskom časopise, do druhého vysiala semienka zo starého sáčku, ktorý mala už pár rokov. Z výsevného pásika jej pár semien vyklíčilo, bola z toho klasická oranžová mrkva. Z tých starých semien vyklíčili hádam všetky a pozrite si fotky, čo za mrkvy z toho vyrástli. Zaujímavá svetlá farba, ale chuť a vôňa je normálna mrkvová.

mrkva

Niektoré mrkvy sa pri pokuse vydolovať ich zo zeme zlomili, ryľovacie vidly tak hlboko nedosiahli! Aj tak ten zlomený kus váži cez pol kila!

mrkva

V tejto časti záhrady má vrchná humusová vrstva hrúbku asi pol metra, pod ňou je íl. Mrkvy kompletne využili všetku zeminu, čo mali k dispozícii a aj vodu, ktorá sem prúdi v pôde zo svahu. Na to, že sme tu len prvý rok, dopadol test pestovania koreňovej zeleniny dobre. Darí sa jej tu, rovnako ako predtým kalerábom, reďkovkám, paprikám, paradajkám, cuketám, uhorkám, skrátka všetkému.

mrkva

Po očistení uložila Olinka zeleninu do piesku a schovala bedničky vo vnútri kamenného domu. Dúfame, že nám tu vydržia a budeme si môcť pochrúmať čerstvú zeleninu aj v zime či na jar.

Súvisiace:  Sušenie ovocia u nás doma

Podobné články:

glutaman
Glutaman sodný: V čom spočíva jeho škodlivosť?
O nevhodnosti používania glutamanu sodného sa dnes často hovorí. V...
Čítať ďalej
Pohodlné vysávanie
Vysávanie rozhodne nepatrí k obľúbeným činnostiam v domácnosti. Celkom určite...
Čítať ďalej
Starať sa o pleť? A ako?
Starostlivosť o pleť nepochybne patrí medzi dôležité aktivity každej ženy,...
Čítať ďalej
Darčeky za nákup? Len niekomu? A či...
„Tu nakupujem. Tu som človekom.“ Poznáte tento slogan? Ak niekto...
Čítať ďalej
kváskový chlieb
Kváskový chlieb a chudnutie
Často sa ma ľudia pýtajú, či sa dá pomocou kváskového...
Čítať ďalej
Znamenie BARAN
Ovplyvňuje: hlavu, oči, mozog, nos Všetko pozitívne, čo urobíte pre...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.