Jesenný predaj stromčekov začne už onedlho

Leto sa už, zdá sa, skončilo, tí šťastnejší zbierajú poslednú úrodu, no a tí, ktorým tá ich tohtoročná úroda stihla zhniť skôr, ako vôbec dozrela, tí s najväčšou pravdepodobnosťou špekulujú, ako takýmto stratám v budúcom roku predísť. No a jednou z možností je aj nákup a výsadba nového, ideálne odolnejšieho stromčeka.
 
 


Aj keď termín predaja stromkov začína tradične až v polovici októbra, už teraz je najvyšší čas vybrať do konkrétnej záhrady vhodnú odrodu. No nemenej dôležité je ale aj vybrať pre daný stromček vhodné miesto. A to možno, ako aj v mojom prípade, nemilosrdným vykopaním toho starého. Veď čo sa dá robiť. Niekedy sa stane, že aj starostlivo vybraná odroda sa jednoducho na tú našu záhradu nehodí, alebo sa jej z akejkoľvek inej príčiny nedarí tak, ako sme si to predstavovali.

miesto pre nový stromček
miesto pre nový stromček

Aktuálny katalóg dostupný už teraz

Hoci pestovatelia stromčekov zvyčajne naozaj posielajú svoje výpestky až po pätnástom októbri, zdá sa, že tento rok sa, teda aspoň niektorí, poponáhľali. A tak listovať v aktuálnom ponukovom katalógu môžete na ich internetových stránkach už teraz. No nie len to. Dokonca si u niektorých môžete urobiť už aj objednávku. Síce vám ju pošlú až vtedy, keď bude naozaj kompletná, no podľa slov vedúcej predajne, s ktorou som robila objednávku ja, to bude možno už po šiestom októbri. Pre netrpezlivých ako som ja je to dobrá správa, čo poviete?

Ako sa rozhodnúť pre tú správnu firmu

Firiem, ktoré pestujú stromčeky a zároveň ich aj predávajú, je na Slovensku hneď niekoľko. Musím priznať, že aj ja som už vyskúšala viaceré. Zväčša volím dodanie tovaru poštou, ale vo firme Plantex vo Veselom pri Piešťanoch som bola osobne. To bol teda zážitok. Ale o tom inokedy. Rozhodujem sa vždy podľa ich aktuálneho katalógu. Najprv si preštudujem dôležité informácie o odrodách. Osvedčilo sa mi ale prezrieť aj viaceré stránky. Mnohé firmy totiž uvádzajú len tie najzákladnejšie údaje. A tak si často krát musím vlastnosti jednotlivých odrôd doslova vyskladať sama. Ale verte mi, tých pár minút strávených pri počítači je pri výbere vhodnej odrody na nezaplatenie. A pri výbere predávajúceho tiež.

Aprimira novinka z Plantexu
Aprimira novinka z Plantexu

Ako teda vybrať ten správny obchod? Ak ho máte na dosah a navyše má aj širokú ponuku za prijateľné ceny, nie je čo riešiť. Horšie je, ak je vzdialený aj niekoľko desiatok kilometrov, prípadne nemá v ponuke všetky vami požadované odrody. Vtedy je dobré sa buď telefonicky alebo emailom informovať, či vami vybrané odrody budú vôbec túto sezónu dostupné. Ak nie, možno vám ponúknu náhradné riešenie v podobe novej, možno ešte kvalitnejšej odrody. Takto to robia napríklad vo firme Kohaplant. V jej predajni v Kalnej nad Hronom som si tento rok objednávala stromky aj ja. Hoci je od nášho bydliska vzdialená takmer sto kilometrov, dohodli sme sa, že mi po skompletizovaní objednávky stromky uskladnia a pošlú SMS. No a my sa už teraz tešíme, že si zároveň s kúpou stromčekov urobíme aj malý nákupný výlet do Levíc.
Ak by sme však nemali cestu tým smerom, žiadny problém. Firma stromčeky zabalí a následne doručí na dobierku Slovenskou poštou, prípadne kuriérom. Cena je ale vcelku prijateľná cca 6 EUR.

nové rastlinky dobierkou
nové rastlinky dobierkou

A prečo práve Kohaplant?

Stačí si „zalistovať“ v ich internetovom katalógu. Ak ste fanúšikmi noviniek, málo známych jedlých rastlín, odolných odrôd či rôznych krížencov, ktoré nikde inde nemajú, tak práve v Kohaplante ich nájdete neúrekom. A ešte za vcelku prijateľné ceny. Navyše, pani vedúca v predajni sa fakt vyzná. U mňa je táto firma momentálne jasný favorit.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.