Malá lekárnička ukrytá v kuchynských koreničkách: Ako podporiť svoje zdravie?

Obľúbili ste si korenené jedlo a nie ste si istí, či je to zdravé? Potom vedzte, že koreniť jedlo skutočne je zdravé, avšak samozrejme s mierou. Okrem príjemného zdôraznenie chuti má korenie aj pozitívne liečebné účinky na naše zdravie. Môžeme dokonca s nadsádzkou povedať, že v kuchynských koreničkách máme takú malú lekárničku. Aké korenie nám utuží zdravie?
 
 


Soľ je skutočne nad zlato. Hoci odborníci varujú pred zvýšenou konzumáciou soli, bez soli sa rozhodne nezaobídete. Nedostatok soli spôsobuje porušenie osmotickej rovnováhy tekutín v tele. Príliš veľké straty soli pri potení môžu tiež spôsobiť depresie, pretože nedôjde k stimulácii nervového systému soľou.

Korenie zahŕňa hneď niekoľko rôznych druhov. Všetky ale majú spoločné účinky. Zvyšujú krvný tlak a rozprúdia krvný obeh. Tým pádom tiež dochádza k lepšiemu prekrveniu jednotlivých orgánov. Vďaka nemu váš žalúdok a črevá dobre strávia aj inak ťažko spracovateľné a ťažké pokrmy.

Chilli obsahuje alkaloid kapsaicín, ktorý ponúka široké spektrum pozitívnych účinkov na naše zdravie. Zrýchľuje metabolizmus, podporuje tvorbu žalúdočných štiav. Je veľmi účinný pri bolestiach kĺbov a svalov, ktoré zmierňuje. Pôsobí proti zápalom. Stimuluje krvný obeh.

cesnak Cesnak je prírodné antibiotikum. Zvyšuje obranyschopnosť vášho organizmu, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Zabraňuje kôrnateniu tepien. Likviduje črevné parazity, pomáha proti nadúvaniu. Komu vadí jeho zápach, môže po ňom zjesť jablko, požuť kúsok čerstvého petržlenu alebo hrýzť kávové zrnká.

Zázvor pomáha pri tráviacich ťažkostiach, ako je nadúvanie a nevoľnosť. Iniciuje totiž tvorbu žalúdočných štiav. Tiež sa vyznačuje protizápalovými účinkami. Ničí baktérie. Obsahuje látku podobnú kapsaicínu, ktorá pomáha zahrievať telo. Preto rozhýbava metabolizmus, čo je pozitívne pri snahe schudnúť. Zahrievanie slizníc pomáha aj pri chrípkach a nachladnutí. Pozitívne účinky sa pozorovali aj pri migréne, má tiež schopnosť znižovať cholesterol.

policka

Chren sa vyznačuje silnými antibakteriálnymi účinkami. Vie vyčistiť tráviaci systém. Pozitívne účinky ponúka aj pri prechladnutí, kedy má vplyv na lepšiu rozpúšťanie hlienov. Vhodný je aj na obklady na opuchy, bolestivé svaly a kĺby a reumatizmus.

Škorica poskytuje silné antibiotické, dezinfekčné a zahrievacie účinky. Preto je vhodná pri chrípke, prechladnutí alebo kašli. Pomáha stabilizovať hladinu krvného cukru, čím prospieva diabetikom. Stabilizuje a znižuje krvný tlak, má pozitívny vplyv na trávenie pri nadúvaní, hnačkách alebo kolikách.

Klinček ponúka protizápalové a antioxidačné účinky. Je prevenciou proti srdcovým chorobám, spomaľuje artritídu, napomáha stabilizácii cukru v krvi a tým prospieva diabetikom. Výborne účinkuje proti bolestiam zubov, pretože znecitlivuje. Dezinfikuje a podporuje hojenie, preto má dobrý vplyv na paradentózu. Zároveň ničí baktérie a hojí rany.

Rasca je vynikajúca na tráviace ťažkosti. Odbúrava nadúvanie a plynatosť. Zlepšuje chuť k jedlu. Pôsobí proti chudokrvnosti. Prináša úľavu pri menštruačných bolestiach, uvoľňuje tlak pri žalúdočných kŕčoch. Tiež je dobrou zbraňou proti chudokrvnosti.

Kurkuma má vďaka obsahu kurkumín schopnosť výborne tráviť aj ťažké jedlá. Obmedzuje nadúvanie.

korenicky

Tymian dezinfikuje tráviaci systém a má dosť silné protizápalové účinky. Vďaka nemu sa nám zlepší priechodnosť čriev.

Majorán je liekom proti nadúvaniu čriev, kladne pôsobí na nervový systém. Dobrý je aj pri nachladnutí. Pomáha vzbudiť chuť k jedlu.

Bazalka má tiež pozitívny vplyv na podráždené nervy. Mimo to tiež zjednodušuje trávenie u ťažkých a veľmi tučných jedál.

Koriander má silný vplyv na úpravu tráviacich ťažkostí a nadúvanie. Pomáha tiež pri vykašliavaní.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.