Opäť bohatá úroda hokaido tekvíc

Niekedy sa človek natrápi, aby mu niečo vyšlo a niekedy to ide úplne samé. A rovnako tak je to aj v záhrade. Niektoré plodiny nie a nie dopestovať a niektoré rastú ako z vody samé. Aby sme sa vyhli takýmto extrémom, rozhodli sme sa vo svojej záhrade pre „prieskum bojom“ a prvý rok sme popri pestovaní najmä pozorovali svoju záhradu. Aby sme zistili, ako v nej príroda funguje a aké v nej panujú pomery. Pozitívne sa to prejavilo najmä na tekviciach a cuketách.



Ale aj na iných druhoch zeleniny. Ale poďme k hokaido tekviciam. Medzi bývalým ovčínom a dreveným prístreškom sme mali naplánované úplne niečo iné. Ale množstvo hnoja, starých jabĺk, roztrúseného sena a veľa spodnej vody, čo každá druhá návšteva v záhrade považovala za problém, ktorý musíme likvidovať, sme pojali ako príležitosť. Plochu sme zamulčovali, aby sme spomalili rast pŕhľavy aj vyparovanie vody a nasadili sem deväť priesad hokaido tekvíc, tri cukety a nejaké uhorky. A tekvice sme dokonca za celú sezónu dva razy poliali, hneď po vysadení. Potom už si museli vodu ťahať zo zeme sami 😉

Voda nie je hlboko, tak asi 40 cm pod povrchom v tomto mieste. Presné miesto prúdov som si zistil sám prútikovou metódou a overil výkopmi pri odvodňovaní inej časti záhrady. A tekvice nám svojím bujným rastom v tomto suchom lete dali najavo, že sa tu cítia dobre. Rástli a rástli a čochvíľa sa objavovali malé oranžové lopty pod listami. Upiecť si tenké plátky alebo uvariť polievku bola radosť.

Tekvice hokaido

No prišla jeseň, s ňou vlhké večery a na listoch aj tekvíc bolo poznať, že sa blíži ich koniec. Nestriekame proti plesniam, radšej budeme mať menej úrody, ale zdravú, ako veľa a striekanú. No keď sme pozbierali všetky tekvice a dali ich pred uskladnením dosušiť na priedomí, narátali sme ich vyše šesťdesiat kusov! Spolu s tými, ktoré sme už pojedli alebo rozdali susedom a známym ich mohlo byť takých sto.

Slušná úroda, ak uvážime že takmer bez starostí. Po výseve vlastných semiačok doma a zasadení priesad a dvoch poliatí nás to nestálo nič, ak nerátam zamulčovanie drevnou štiepkou a senom, ktoré som nakosil v našej záhrade. Podľa mňa skvelé využitie „problému“ v našej záhrade.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.