Fólia za radiátormi ušetrí veľa peňazí

O tom som sa presvedčil už pred mnohými rokmi, keď som získal svoj prvý byt v paneláku. Odvtedy sa zlepšili technológie, stúpli ceny za teplo a šetriť sa oplatí ešte viac. Najmä keď nás to takmer nič nestojí. A inštalovať to zvládne ktokoľvek za malú chvíľu. Poradím vám, ako ušetriť peniaze a ešte mať v byte viacej tepla.

Byt som získal v zime, ale práve preto sa v ňom nedali robiť potrebné úpravy. Asi mesiac som teda v byte nebýval, ale chodil som tam každý deň. A vždy si zapisoval teploty vonku aj v byte. Po dvoch týždňoch som nainštaloval za radiátory fóliu s odraznou vrstvou a stále zapisoval teploty. Keďže teploty vonku boli veľmi podobné ako prvé týždne, ľahko som zistil, že pri rovnakom nastavení ventilov radiátorov bola teplota v byte vyššia o dva stupne Celzia! Ako je to možné?

Teplo sa do radiátorov privádza z kotolne (výmenníkovej stanice) horúcou vodou. Tá ohrieva radiátory, ktoré zohrievajú vzduchu. Ale teplo aj sálajú do okolia. Tretí spôsob šírenia tepla je vedenie, ale to sa pri radiátoroch neuplatňuje, ak na nich nemáte nič, čo teplo vedie, položené. Sálavé teplo cítite napríklad na tvári alebo dlani ruky, vzdialenej niekoľko centimetrov od zdroja tepla. Radiátora, žiarovky, nabíjačky mobilov.

A teplý radiátor sála energiu nie len do miestnosti, ale aj opačnou stranou, do steny. Presvedčíte sa o tom, keď za radiátor dáte ruku na múr, je teplý. A teplo sa ďalej šíri smerom von z bytu. Kúrite mesto. Zaplatili ste za energiu, ktorá bola privedená do vášho bytu, ale nevyhriala ho. „Započítala sa“ do strát. Pritom túto časť tepla môžete využiť vo svoj prospech, môže prispieť ku kúrenia vo vašom príbytku.

Potrebné je sálavým prúdom energie vložiť do cesty reflexnú vrstvu, ktorá tepelné žiarenie otočí a vráti ho do bytu. Časť žiarenia sa po dopade na túto vrstvu premení na teplo a je ďalej šírené vedením. Takže ak dáte tenkú odraznú vrstvu priamo na stenu, nezabráni úniku časti tepla do konštrukcie domu. Takže za odraznou vrstvou musí byť tepelnoizolačná vrstva. No a aby ste odraznú vrstvu nepoškodili pri utieraní prachu alebo umývaní okien, musí byť chránená vrchnou transparentnou vrstvou, ktorá nebráni hlavnej činnosti. Odrazu tepelnej energie späť do bytu.

foliazaradiator

V obchodoch dostať kúpiť rôzne tenké peny s ešte tenšou vrstvou hliníka, ale narovnať stočený pás a potom ho prilepiť na stenu je často fuška, nehovoriac o tom, že po pár rokoch si to môžete zopakovať, lebo tenký alobal sa ľahko poškodí. Ak máte tak ako ja radi kvalitu a chcete všetko robiť len raz, lebo to potom vydrží, kúpte si fóliu za radiátor Heatkeeper. Izolačnú vrstvu tvorí vzduch v špeciálne tvarovanom výlisku, reflexná vrstva je chránená transparentným materiálom. Panely majú pripravenú perforáciu, pomocou nej si nastavíte výšku fólie podľa veľkosti radiátora. Samotné pripevnenie na stenu (zbavenú prachu) urobíte obojstranne lepiacou páskou, a ako vidno na videu, zvládne to aj sama žena, ak manžel je zaneprázdnený niečím dôležitým 😉

Podľa veľkosti bytu a počtu radiátorov si môžete vybrať Heatkeeper odraznú fóliu v balení po 5, 10 alebo 20 fólií. Rozmery jedného panelu sú 580 mm x 450 mm x 8 mm (D x V x Š). Šetriť za teplo začínate prakticky ihneď po namontovaní, ideálne v celom byte naraz. Z rovnakého odobratého množstva energie dostanete v byte vyššiu teplotu, alebo pri použití termostatických ventilov na radiátoroch znížite spotrebu energie. Dá sa uvažovať až o dvadsiatich percentách, samozrejme je to ovplyvnené aj inými faktormi, ako je založenie radiátorov nábytkom, prekrytie záclonami či nastavená teplota kúrenia.

folia

U nás doma sú odrazné fólie za všetkými radiátormi a spolu s inými opatreniami nám klesá spotreba tepla v byte už niekoľko rokov za sebou, k nepochopeniu vždy doplácajúcich susedov.

Odrazné fólie sú vhodné aj do rodinných domov, v ktorých si kúrite sami. Znížia vám spotrebu paliva alebo zvýšia teplotu vzduchu v miestnostiach. Záleží na vás, čomu dávate prednosť.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.