Mobilhaus už nekupujeme

Keď sme kúpili záhradu na dedine, dostali sme k nej aj veľmi starý kamenný dom. A veľké miesto, kde pôvodní majitelia plánovali postaviť dom nový, len škrt cez rozpočet im spravila spodná voda. A my sme potrebovali nejaké zázemie, či už pri nepriazni počasia alebo ako šatňu či kuchynku. Jednou z možností bolo zadovážiť si mobilný dom.


Nie vždy bolo možné prísť z mesta na dedinu autom už v pracovnom oblečení, niekedy bol problém v tom oblečení po práci sadnúť do auta a ísť tak domov. Skúšali sme sa prezliekať v dome. Lenže vlhko, nevykúrený dom, to oblečenie nebolo v najlepšom stave a prezliekať sa v chladnej miestnosti… Hľadali sme rôzne riešenia, jedným z nich bolo postaviť drevenú chatku, ktorú by ale bolo, aj napriek tomu, že sa jedná o dodávanú stavebnicu, ošetriť a potom natiahnuť elektrinu, vodu, zariadiť nábytkom. Nakoniec tá cena už nevychádzala tak výhodne.

Ďalšou možnosťou bolo postaviť na tom mieste miesto domu mobilhaus, mobilný dom. Jeho výhodou je, že je už vybavený a zariadený, stačí pripojiť na elektrinu a vodu. A sú aj dosť priestranné. Niektoré sú zateplené, vraj vhodné aj na celoročné bývanie, otázka je, koľko by stálo kúriť v nich.

Mobilhaus sa nám celkom pozdával, hoci nám bolo jasné, že lacný nebude v najlepšom stave a dobrý nebude najlacnejší. Orieškom na celej záležitosti bolo dopraviť ho na jeho lokáciu. A z ulice dvorom by to nešlo. Najužšie miesto je široké len 2,5 metra. Mobilhaus môže mať 3,6 alebo aj 4 metre šírku. Za istých podmienok by to šlo zo zadu, teda od záhrady, ale dobre istené traktorom po trávnatom svahu. Nič jednoduché.

Kým sme sa zaoberali riešením hlavolamu „ježko v klietke“, skrsla mi v hlave myšlienka na dočasné riešenie. Mali sme možnosť postaviť tu trochu väčší obytný príves, ktorý svojou šírkou 2,2 metra zvládol úlohu „ako prejsť uchom ihly“ a vyriešil na pár rokov naše problémy so suchým šatstvom, malou kuchynkou aj sparťanským prenocovaním.

No teraz už všetky dočasné a provizórne riešenia môžu ísť bokom. Susedia v ulici sa rozhodli presťahovať bližšie k rodine a ich dom aj s pozemkom bol na predaj. Už nie je, už sme ho kúpili.

Spojili sme dva pozemky, opravili strechu a vnútro vyriešili podľa našich predstáv. A tak máme veľkú záhradu aj rozľahlý dom, kde okrem kúpeľne a kuchyne máme aj spálňu a obývačku, tečúcu vodu, elektrinu aj plyn a mobilhaus už nepotrebujeme. Jeho miesto môžeme ďalej využívať na pestovanie zeleniny alebo oddych.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.