Dávajte sliepkam iba drvené vaječné škrupiny

Ako dieťa som prázdniny trávieval u starkej na dedine. A videl som, ako sliepkam dávala okrem iného aj škrupiny z vajec, použitých v kuchyni. V tom čase sa nepredávali nie len hotové jedlá, v obchodoch neboli ani polotovary. Všetko jedlo sa varilo a pieklo doma. Takže škrupín z vajec bolo veľa, rovnako ako domácich vajec od vlastných sliepok. A prázdne škrupiny dávam aj ja svojim sliepkam.


Pravda, dnes už mám naštudované, prečo, lebo sa s prostým konštatovaním „To sa vždy tak robilo“ nikdy neuspokojím. Vaječné škrupiny sú pre sliepky jedným zo zdrojov vápnika, ďalším sú samozrejme zelené rastliny a prípadne pridávané kŕmne vápno k pšenici alebo ako súčasť hotových kŕmnych zmesí, ktoré využívam hlavne v čase chovu kurčiat, aby som zabezpečil ich správnu výživu. Takže ide vlastne o recykláciu materiálu a živín, lebo inak by si sliepky brali vápnik z kostí a to by skončilo problémami a tiež zníženou znáškou.

Hádzať sliepkam čerstvé polovičky vaječných škrupín ale môže byť nebezpečné. Sliepka je tvor síce opatrný, no zato učenlivý. Trvá jej asi tri dni, kým si zvykne na novinku. Takže aj na vaječné škrupiny najskôr hľadí nedôverčivo, neskôr už to berie ako skvelú pochúťku. Ale ak sa náhodou podarí pri znášaní nejaké vajce poškodiť, rozbiť, ako tvor zvedavý samozrejme do všetkého strká zobák a ochutnáva. A potom rýchlo zistí, že to rozbité vajíčko, ktoré pred chvíľou zniesla, chutí rovnako, a ešte aj rovnako vyzerá, ako tá pochúťka, ktorú jej nosí gazdiná! Takže prečo by mala čakať, či a kedy jej niečo zase do výbehu hodia, keď si môže zobnúť sama! A problém je na svete. Od jednej sliepky sa v krátkom čase to isté naučia aj ostatné a vám neostane nič iné, len sa zmieriť, že sliepky síce chováte, ale vajíčiek máte menej, lebo sa nimi kŕmia sliepky, skrátili tak recyklačný reťazec na váš úkor. Alebo sliepky zarezať, pripraviť na rôzne spôsoby a na znášku si zaobstarať iné.

Preto je potrebné všetky prázdne vaječné škrupiny najskôr vysušiť a potom podrviť na malé kúsky. A až takto podávať sliepkam do misky vo výbehu. Dostanú tak dosť vápnika, vy znížite objem vyvážaného odpadu a sliepka si nespojí svoj produkt so svojou potravou.

Podobné články:

1. Matrac z pamäťovej peny DONAU VISCO je obojstranná s rozdielnou tuhosťou, kedy si užívateľ môže zvoliť tvrdšie, alebo mäkšie stranu jednoduchým otočením matraca. Výška matraca: 20 cm, cena: 233,- € (www.grossmann-matrace.sk)
Doprajte si viac priestoru s novou matracov...
Máte doma posteľ, na ktorej sa vám nespí práve najlepšie,...
Čítať ďalej
biele šaty
Móda naša každodenná
Či už si to pripustíme alebo nie, móda patrí do...
Čítať ďalej
sušené jablká
Nerobte z lekárov alkoholikov
U nás taká obyčaj, k lekárovi si podarúnok prichystaj. A...
Čítať ďalej
Profesionálna starostlivosť u vás doma
Existuje nespočetné množstvo katalógov, ktoré poskytujú možnosť objednať si kozmetické...
Čítať ďalej
susicka ovocia
Dosušili sme
Každý rok po obratí jabloní a hrušiek časť ovocia zjeme...
Čítať ďalej
Aj tupec má právo na názor
Moderné technológie rozšírili krčmu na celý svet. Svoj názor môže...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.