Moja nová pomocníčka

kosačka na baterku

Doteraz som chodievala na záhradu sama. Nanajvýš tak so susedkou. Odteraz však bude všetko inak. Mám novú spoločníčku a zároveň pomocníčku. Je elegantná, štíhla a navyše úplne nenáročná. Potrebuje len občas dobiť baterku. Už viete, kto mi to bude v záhrade robiť spoločnosť? Bude to moja nová akumulátorová kosačka.


Nielen upravené záhony, ale aj upravený trávnik je vizitkou každej záhrady. Dlhé roky som na kosenie toho môjho trávnika používala strunový vyžínač s motorom na benzín. Jeden som doslova zodrala. Keď som už ťažké štartovanie prestala fyzicky zvládať, usúdila som, že je načase kosačku vymeniť.

Asi po desiatich rokoch som si teda kúpila nový vyžínač. Bol omnoho ľahší, aj štartovanie bolo podstatne jednoduchšie. Bohužiaľ som ho využívala len jednu sezónu. Potom nastal zlom. Kvôli mojim zdravotným problémom s chrbticou mi lekár zakázal prudké pohyby a tak isto dvíhanie a nosenie ťažkých predmetov. Čiže žiadne štartovanie, ani kosenie takouto kosačkou neprichádzalo do úvahy.

Vretenová kosačka pre úhľadný trávnik

moja nová kosačka
moja nová kosačka na baterku

Aby som však aj naďalej mala vo svojej záhrade aspoň ako-tak pokosený trávnik, vybrala som si ručnú vretenovú kosačku. A tá sa mi naozaj osvedčila. Ak si nenechám trávu veľmi narásť, kosenie touto kosačkou ide celkom ľahko. Dokonca pokosenú trávu netreba ani hrabať. Uschne a rozloží sa priamo na ploche trávnika. Snáď jedinou nevýhodou je to, že sa s takouto kosačkou nedostanem do úzkych miest a tesne blízko stromov či kvetov. Doteraz som to riešila tak, že som trávu jednoducho trhala rukou a nosila na kompost. Bolo to ale časovo aj fyzicky dosť náročné, no vydržala som to celú jednu sezónu. Potom ma to už prestalo baviť. A možno to bola moja lenivosť, či snaha uľahčiť a zrýchliť údržbu trávnika, že som začala rozmýšľať nad kosačkou na baterku.

Akumulátorová kosačka všade doma

Netrvalo dlho a môj sen o kosačke na baterku sa splnil. Pred pár dňami mali v jednom obchode so záhradnou technikou akciu. Medzi iným ponúkali aj aku kosačky. Za polovičnú cenu.

Rozhodovanie bolo rýchle, ale verím, že správne. Kosačka je ľahká, má len niečo cez dve kilá. Na plne nabitú baterku vydrží kosiť asi pol až tri štvrte hodinu. Hoci kosí len jedným lankom, nie ako klasické vyžínače dvoma, pokosí aj vyššiu trávu. Len sa skôr „vyšťaví“. Na dočisťovanie okrajov záhonov, či okolo stromkov je ale ideálna.

Po tých dvoch dňoch kosenia s novou kosačkou som nadšená. Aj neprístupné miesta sú krásne pokosené a mňa nebolí chrbát ani ruky. Že by som si vybrala správne?

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.