Moja nová skúsenosť

Predstavte si, že vás niekto vezme so sebou do mesta, kde ste predtým nikdy neboli, lenže on nemá na vás čas, pretože má pracovné povinnosti. Máte kopu voľného času, niekedy len kôpku, lebo neviete kedy skončí. Kam sa vydáte?


 

Po pamiatkach a pekných zákutiach chodíme vždy spolu, takže keď som sama, mám v meste čas porozhliadnuť sa po obchodoch. Nikdy neobídem záhradkárstvo, kuchynku a samozrejme obchod so zdravou výživou. Mala som možnosť nakupovať v niektorých mestách v Čechách, ale samozrejme aj na Slovensku. Skúsenosti sú veľmi rozdielne.

V Čechách nemajú problém sa so zákazníkom porozprávať, či už niečo vyskúšal, aké suroviny používa, aké má s tým skúsenosti. Zažila som napríklad v Roudnici nad Labem, že sa zákazníčka opýtala na ochucovadlo Miso, predavačka jej ochotne odpovedala, aké druhy majú aj ako sa používa. Že sa skladuje v chladničke a po pridaní do jedla sa už nevarí. V tom čase to bola pre mňa nová informácia a aj keď som ho nemala v pláne kúpiť, rozhodla som sa, že si ho kúpim a začnem používať. Prístup, ochota a zanietenie predavačky, samozrejme aj veľký výber rôzneho tovaru za prístupné ceny bol dôvod, prečo som v obchodíku minula do 30 EUR. Páčilo sa mi, že u nich majú prevažnú väčšinu tovaru ich domácej produkcie. Samozrejme majú výhodu v tom, že sa to u nich aj pestuje a máločo musia dovážať. Moje skúsenosti u nás sú skôr také, že majú tovar dovezený z Nemecka, Poľska či Talianska, pritom neverím, že by to z Čiech nebolo lacnejšie, možno aj kvalitnejšie.

Bola som tento týždeň v našom krajskom meste a tak sme s dcérou navštívili aj obchodík so zdravou výživou. Hľadala som bylinkové semienka na klíčenie a zhodou okolností tiež Miso. Pani predavačka nemala nijakých zákazníkov a tak sa nás hneď vo dverách opýtala, čo by sme potrebovali. Pýtala som si ryžové miso v sklíčku od českej firmy, nakoľko viem, že je kvalitné, nepasterizované, teda účinné. Praktické sklíčko sa dá bez problémov zatvoriť a aj jeho cena je prijateľná.

Ponúkla nám miso v sáčku, síce originál japonské, ale za dvojnásobnú cenu s tým, že aj ona si to prekladá do sklenenej nádoby. Asi som ju vytočila, keď som povedala, že ho nezoberiem, lebo sa hneď na mňa osopila, že či som také už videla niekde inde v meste. No bohužiaľ teraz nie, keď som dnes inde v ich meste nebola a naposledy o takom niečom ani nechyrovali.

A semiačka? Ponúkla mi strukovinovú zmes na nakličovanie, ďakujem neprosím. Nakoniec sme si aj tak vybrali ľanové semienka od slovenského výrobcu, pastu tahini aj čajík z Čiech, ale ten nedobrý pocit v nás aj tak ostal.

Čo už, keď na Slovensku ešte stále máme obchodníkov, ktorí nepochopili, že zákazník je naozaj náš pán a má právo si vyberať aj nekúpiť tovar, ktorý mu nevyhovuje z akéhokoľvek dôvodu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.