Nedávno mi moja dcéra kúpila pohánku. Natešená doniesla domov 400 gramové vrecúško za dobrú cenu, no nekúp to, všakže? Tešili sme sa, že si ju na mlynčeku zomelieme a urobíme skvelé palacinky.
Veľa som o pohánke čítala a takmer všade sa spomína, že obsahuje rutín, ktorý zabezpečuje pevnosť a zároveň elasticitu ciev. Málokde však píšu, že ten rutín nie je v semienku, ale v zelenej vňati. Nie že by semienka neboli skvelé, práve naopak. Sú zdrojom rôznych aminokyselín, zinku, horčíka, či vitamínov B1, B2, E a C. Ja som sa ale chcela dopracovať ku skorej jarnej „zelenine“, plnej rutínu, enzýmov, vitamínov a samozrejme úžasnej energie z rodiacej sa novej rastlinky.
reálne foto, moja pohánka namočená a rastlinky po dvoch týždňoch
Na vrecúšku bol rovno aj postup a tak som hneď začala. Na sitku som za hrsť semien prepláchla prúdom studenej vody a v malej miske potom nechala namočené v čistej vode 20 hodín. Na druhý deň som si pripravila nádobku a do nej obyčajnú papierovú kuchynskú utierku. Namočené semienka som rozprestrela po utierke a čistou vodou ešte dobre pokropila. Keďže semienka potrebujú vysokú vzdušnú vlhkosť, vrch som prikryla takou istou nádobkou, aby vzniklo akési parenisko.
Teraz už stačilo ráno a večer klíčiace rastlinky postriekať vodou. Treba dať na to ale pozor, lebo ak by preschli, už by nevyklíčili.
No a za 14 dní boli rastlinky vhodné na jedenie. Pozor, len zelená vňať, semienka sa nejedia. Je to taká šťavnatá, mierne horkastá „burinka“, ale výborne spestrí aj obyčajný chlieb s maslom alebo čerstvý šalát. Tepelne sa neupravuje, ale do hotovej polievky alebo kaše sa použiť samozrejme dá.
este nieco o pohanke
Myslím, že takáto diéta môže byť účinná. Pohánka má široké spektrum živín, takže by telu nemuselo nič chýbať. Otázne ale je, či bude aj chutiť. Ja som zástanca pestrosti v stravovaní, takže keď si varím aj obilniny na 2-3 dni dopredu, konečnú úpravu mám rada vždy inú. Jesť čo i len dva celé dni úplne to isté a bez akéhokoľvek ochutenia je pre mňa príliš drastické. Nehovoriac o tom, človek sa má na jedlo tešiť, čo by bol pri tejto diéte dosť problém.
Semienka sa najlepšie naklíčujú v špeciálnych nádobkách, určených na tento účel. Tieto jednak udržujú okolo semienok po celý deň vlhké prostredie potrebné pre optimálne klíčenie, jednak už majú na dne akési sitko, ktoré skvele poslúži k tomu, aby semiačka dlhodobo nestáli vo vode a nezahnívali, a tiež zabezpečuje odtok vody bez odplavovania semiačok pri ich nevyhnutnom premývaní a preplachovaní čistou vodou (aspoň 2x denne) – obal navlhčených klíčiacich semienok totiž pri klíčení uvoľňuje navonok látky, ktoré mali pôvodne za úlohu brániť klíčeniu semienok v suchom alebo v nedostatočne vlhkom prostredí, ktoré väčšinou nie sú zdraviu prospešné (snažíme sa ich eliminovať práve dôkladným viacnásobným oplachovaním)…
V núdzi sa to dá riešiť i dostatočne veľkým plochým plastovým sitkom, prikrytým priehľadným deklíkom (kvôli vlhkému prostrediu a dostatku svetla pre klíčiace semienka), postaveným na vhodnú misku alebo nádobku na odkvapkávajúcu a následne i odparujúcu sa vodu. b
Warning: Undefined array key 1 in /data/6/3/63be5345-0f9e-4008-8009-3efaf0eec091/dobreazdravo.sk/web/wp-content/plugins/wp-useragent/wp-useragent-detect-os.php on line 668
Áno, určite sa semienka nakličujú najlepšie v špeciálnych nádobkách, až na to, že cena takejto nádobky je cca 7 EUR. A nie každému sa chce za to platiť, najmä, keď to len skúša. Moje „nakličovadlo“ nevyžaduje žiadne náklady a účel plní.