Tráva je veľmi konkurenčná

Túto vetu som si vypočul v televíznom programe pre záhradkárov. Jeden expert tam radil ohľadne pestovania ovocných stromčekov a na praktickom príklade ako mínus uviedol trávu okolo kmeňa stromu. A že tráva oberá strom o živiny aj o vlahu. Okamžite trávu vytrhal, aby ovocný strom zachránil. Ešte že som sedel na gauči, inak by som spadol z nôh.


Mnohí ľudia z rovnakého dôvodu okopávajú celé dlhé rady viniča, aby mu dopriali tie najlepšie podmienky na rast a vysokú úrodu. Ja vždy len hlavou krútim a nechápem, kde na také nezmysly títo ľudia chodia?

Tráva má korene v úplne inej hĺbke, ako vinič alebo dokonca ovocný strom. Neveríte? Skúste ich vykopať… Ako môže plytko koreniaca tráva odoberať živiny a vlahu rastlinám, ktoré majú korene v hĺbke pol metra a viac?

stromy

Naopak, tráva pri kmeni stromu alebo viniča chráni pôdu pred vysýchaním vetrom aj slnkom, bráni prehrievaniu koreňového systému, bráni stvrdnutiu holej pôdy po zavlažovaní či daždi. Takúto vyholenú zem treba po každom daždi či závlahe okopávať, aby nebola tvrdá, hovorí sa tomu prísušok. Zatrávnenú plochu netreba nijako udržiavať, okrem občasného skosenia, aby tráva nebola príliš vysoká. Nie kvôli vlahe, ale aby sa dalo po sade či vinohrade bez problémov chodiť.

Myslíte si, že nemám pravdu a iba teoretizujem? Tiež som mal v minulosti, pod vplyvom rodičov a starých rodičov, možnosť pohybovať sa v ortodoxnej záhrade, kde prvým prikázaním bolo „Okopávať v pote tváre budeš“. Neskôr som objavil niečo na spôsob prírodnej záhrady, kde prvým prikázaním bolo „Zbytočne drieť a s Prírodou bojovať nebudeš“.

Stačí skosiť trávu. Ak ju máte aspoň nad členky či do pol lýtok, takmer vždy pod nou nájdete množstvo vlahy. No ak vykosíte trávu „na ježka“, zem vyprahne, vysuší sa a začnú sa tvoriť trhliny. Naučil som sa, že tráva v zemi vlahu chráni, nie odstraňuje.

jablone

A keď pokosenú trávu necháte pod stromami, ako mulč, udrží pod sebou nie len vodu, ale aj život. Dážďovky skypria zem za vás, po rozklade poskytne tráva zemi živiny.

Viete, čo?

Veď si to sami vyskúšajte. Nechajte niektoré stromy alebo korene viniča tak, ako ich máte, na holej zemi, starostlivo okopávanej, zbavenej všetkého zeleného, i tej najmenšej burinky či trávy. A druhú polovicu zatrávnite. Sami po roku uvidíte, či je tráva naozaj taká sviňa, že berie viniču a stromom vlahu a živiny. A sami uvidíte, že kde máte menej zbytočnej driny. Či tam, kde budete s prírodou spolupracovať alebo tam, kde s ňou v duchu tradícií starých otcov budete silo-mocou súperiť.

Súvisiace:  Motúčko uvezie viacej

Podobné články:

odolné hrušky
Čo s toľkými hruškami
Záhradu sme si kupovali aj preto, aby sme mali dostatok...
Čítať ďalej
Hrnčekový koláč v pohári. Jednoducho pomocou tyčového...
Sladkú chuť miluje každý z nás. Ak chcete priniesť do...
Čítať ďalej
jablko
Medzinárodný deň jabĺk
Vedeli ste, že aj jablká majú svoj deň? Presnejšie pôvodné...
Čítať ďalej
Sadrokartón alebo OSB doska?
V prípade, že začínate alebo ste v procese výstavby, pravdepodobne...
Čítať ďalej
Karanténa je ideálny čas na kváskový chlieb
Najčastejšou výhovorkou, prečo sa doma nedá piecť chlieb býva to,...
Čítať ďalej
Sedmokrásky v celej záhrade
Sedmokrásky sú malé drobné kvietky, ktoré začínajú kvitnúť skoro na...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.