Najlepšie skladovanie úrody zo záhrady

Hrozno už máte pravdepodobne dávno obraté a spracované. Hrušky a jablká podľa odrody. Niektoré plody už sú nasušené, iné už v bedničkách a niektoré odrody na svoj zber ešte len čakajú. Zelenina je tiež už zo záhrady doma. V mnohých domácnostiach sa na jeseň zavára, sterilizuje alebo varí lekvár. Uloženie na zimu sa ale netýka len ovocia a zeleniny. Svoj zimný odpočinok mimo záhonov potrebujú aj niektoré druhy kvetov.


Pre záhradkára nie je dôležitá len výmera jeho pozemku, orientácia na svetové strany a dostatok vody na polievanie záhonov, ale tak isto aj veľkosť skladovacích priestorov a ich klíma, vhodná na uskladnenie úrody, o ktorej bohatosť sme sa celý rok starali. Nechceme, aby náš pot pri sadení, okopávaní, polievaní a inom ošetrovaní skončil nazmar po tom, ako sme všetku bohatú úrodu pozberali a uložili v pivnici, komore alebo špajzi.

policky

Dostatok priestorov nájdeme asi len v rodinných domoch alebo v záhradných domček, vybavených pivnicou. Podzemné priestory majú svoju klímu, teda optimálnu vlhkosť a teplotu, kde zelenina, zemiaky alebo ovocie nezamrzne ani nechytá choroby a plesne. Dokáže ale takýto priestor využívať efektívne a uskladniť čo najviac úrody zo svojej záhrady?

Správny regál do vašej komory

Ukladať bedničky s úrodou na zem je nebezpečné, pre možnosť zmrznutia. Podkladanie debien drevenými paletami zamedzí poškodzovaniu plodov našej záhrady, ale skladovanie je takto neefektívne. Sme obmedzení plochou miestnosti na uloženie úrody. Riešením je ísť do výšky, teda uložiť bedničky a poháre so zavareninami nad seba. Využite internetového návrhára regálov a do svojej komory či pivnice si sami navrhnite najvýhodnejší regál. Môžete tak zohľadniť nie len celkovú výšku priestoru, ale vybrať najvhodnejšiu šírku políc a nastaviť si ich výšku, aby čo najlepšie vyhovovali vaším zámerom. Na uloženie desiatok sedemdecových pohárov s kompótami nepotrebujete na výšku toľko miesta, ako na drevené bedničky s hľuzami kvetov alebo plastové bedničky s jablkami.

Osivo a sadenice, stromčeky a hnojivá, ochranné postreky a starostlivosť o záhradku nás stojí nemalé peniaze. Bolo by škoda prísť o úrodu len preto, že sme podcenili jej skladovanie. Regály do komory alebo pivnice udržia našu úrodu dlho v dobrom stave a pritom vždy prístupnú, aby sme si na plodoch svojej práce mohli kedykoľvek pochutnať.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.