Návšteva nutričnej ​​poradne: Môže nám nejako pomôcť?

váha

V poslednej dobe sa s nimi doslova roztrhlo vrece. Nutričné ​​poradne. Sľubujú vám, že keď sa vám do súčasnej doby nepodarilo schudnúť, s nimi to určite zvládnete. Je to ale naozaj tak? Skutočne ich recepty na chudnutie fungujú? A čo nás v nutričnej poradni vlastne čaká?
 

 

 


Váha Tanita nám zistí percento tuku

Aby boli moje poznatky skutočne autentické, vydala som sa do jednej z nutričných poradní a objednala sa na úvodnú konzultáciu. Na recepcii som nadiktovala základné údaje o sebe a odpovedala otázku, či sa venujem nejakej pohybovej aktivite (okrem občasných peších ciest do práce alebo prechádzok bohužiaľ žiadnej). Po chvíli čakania ma recepčná pozvala do miestnosti s váhou, na ktorú sa vstupuje naboso. Prístroj Tanita ma zaujal, ponúka totiž oveľa viac, ako obyčajná váha, ktorá vám ukazuje iba hmotnosť. Váha Tanita vie z plôšok vašich chodidiel vyčítať množstvo údajov o vašom tele. Funguje na princípe rozdielu v elektrickej vodivosti jednotlivých tkanív (inú vodivosť vykazuje tukové tkanivo, inú svalová hmota). Dozvedieť sa tak môžete množstvo svalovej hmoty, množstvo tukového tkaniva a viscerálneho tuku, množstvo vody, hmotnosť kostí, denný príjem kalórií, bazálnu metabolickú potrebu a mnohé ďalšie údaje. Na displeji váhy je ale ešte potrebné zadať výšku, vek a pohlavie. Namerané údaje sa vytlačili na papier a potom už sa mi venovala nutričná terapeutka.

Test typológie

Spoločne sme začali preberať, čo by som chcela dosiahnuť. Môj cieľ je jasný: schudnúť. Terapeutka mi vytlačila aj podrobnú analýzu všetkých parametrov nameraných na Tanite, spracovaných do grafov. Potom sme sa pobavili o jednotlivých hodnotách, a o tom, čo znamenajú. Zistila som, že mám veľa telesného tuku (39%). Dôležitý je tiež viscerálny tuk, teda tuk, ktorý sa ukladá v oblasti brucha. Práve tento tuk znamená vysoké zdravotné riziko pre vznik srdcových chorôb a vysokého krvného tlaku. Záverom sme si povedali, že mojím cieľom je schudnúť 15 kíl, aby som sa dostala na svoju ideálnu váhu. Pôjde o dlhodobejší, zhruba polročný proces. Ako systém práce a konzultácií v poradni prebieha? Po úvodnom sedení sa dostavíte v dohodnutom termíne na test komplexnej nutričnej ​​typológie. Približne hodinový test sa skladá z najrôznejších otázok, ktoré sa týkajú vašich stravovacích návykov, životného štýlu, zdravia, povahy, skrátka terapeutka vás preklepne naozaj dôkladne. Pritom zadáva všetky informácie do počítača. Niekde sa zadávajú len odpovede áno/nie, iné v škále od jednej do desiatich či piatich odstupňované od úplného nie až po úplné áno. Výsledok, ktorý vám počítač vypľuje, je váš osobný nutričný ​​typ. Z neho potom vychádza aj tvorba vášho jedálnička.

Sladké si doprajte len ráno

Potom si pravidelne každý deň zapisujete, čo a kedy jete. Do poradne dochádzate potom na pravidelné kontroly. Tie už trvajú len asi 15-20 minút. Na úvod vás zvážia na váhe Tanita a vytlačia aktuálne údaje o vašom stave a porovnajú ich s predchádzajúcimi, aby ste videli, ako sa vám darí chudnúť. S nutričnou terapeutkou potom preberiete vaše zápisy jedálnička od minulej návštevy, poradkyňa vám vysvetlí, čo robíte zle a ako to napraviť. V zásade je potrebné riadiť sa niekoľkými zásadami. Predovšetkým na raňajky vždy zaraďovať do jedálnička sacharidy a bielkoviny (teda chlieb so syrom je ideálnou kombináciou). Sacharidy patria aj na dopoludňajšiu desiatu a ešte na obed, popoludní a večer by sme sa im už mali vyhnúť. Teda na večeru už vymeníme zemiaky alebo ryžu k mäsu len za varenú zeleninu. Popoludní a večer si môžeme dopriať bielkoviny, teda mäso, vyhnúť by sme sa ale mali tiež ovociu, pretože obsahuje cukor.

vaha

Nevýhodou sú vysoké ceny

Aké nevýhody nutričná ​​poradňa má? Predovšetkým pomerne vysoké ceny. Jedna konzultácia v dĺžke cca hodiny vás vyjde zhruba na 30 eur. Dobré je preto využiť rôzne zľavové akcie, kedy sa môžete dostať napríklad aj na 10 eur. To už je schodné. Potom máte voľbu, či sa do programu chudnutia pod dohľadom pustíte. Dobre si to rozmyslite, pretože ceny programov sú naozaj vysoké. Polročný vás vyjde asi na cca 250 eur, trojmesačný na necelých 200 eur. Máte naozaj pevnú vôľu ísť do toho? Musíte si potvrdiť, že áno, lebo ak skončíte po troch sedeniach, nemá to zmysel a len zbytočne vyhodíte peniaze. Niekomu tiež trebárs stačí len úvodná konzultácia a je schopný si potom už poradiť sám. Ak sa ale rozhodnete do programu vstúpiť, získavate potom možnosť prísť raz týždenne na pravidelnú kontrolu. Pravdou je, že ak nepovolíte a skutočne dodržiavate jedálniček, výsledky začínajú byť už čoskoro vidieť. Takže návšteva nutričnej ​​poradne pre vás môže byť celkom prínosom.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.