Nová záhrada priniesla prvú úrodu

Štvrtý mesiac sa staráme o novú záhradu a už sme mali možnosť ochutnať prvé plody našej spoločnej snahy. Musím povedať, že nám to spôsobilo naozaj veľkú radosť. Je to síce len symbolická prvá úroda, ale vieme, že sme na správnej ceste a tešíme sa na ďalšie plody novej záhrady.


Po kúpe záhrady začiatkom roka sme museli najprv rozhodnúť, čo do nej zasadíme a zasejeme. Pretože tam nerástlo nič okrem trávy a troch starých suchých stromov. Začali sme presadením starších stromčekov zo starej záhrady, k nim sme vysadili množstvo ovocných kríkov a ďalšie stromčeky. Preto nám bolo jasné, že okrem pár ríbezlí alebo egrešov nemôžeme s ovocím tento rok rátať, jedine ak z jedinej starej jablone, čo zostala po pôvodných majiteľoch.

Ale okrem ovocia sme chceli v novej záhrade pestovať aj zeleninu, zjeme jej veľké množstvo, pretože sa orientujeme na paleo stravovanie. Zelenina ale mala prísť do vyvýšených záhonov, aby sme pri jej pestovaní nenamáhali priveľmi choré chrbtice. A príprava vyvýšeného záhona sa zdržala o dobré dva týždne oproti plánu.

jahodovisko

Ale okrem vyvýšených záhonov som Olinke na pozemku pripravil aj dva záhony v tvare písmena U, prvotne určené pre pestovanie jahôd, byliniek a kvetov. Tvar U má zaistiť, že každé miesto v záhone bude ľahko dostupné aj bez toho, že by bolo potrebné vstúpiť do záhona nohou. Príprava záhonov spočívala v ich vymeraní, označení obvodu vápnom a rozdrvením vrchnej trávnatej vrstvy za pomoci elektrického kultivátora. No a voľné miesto v záhone dostali k dispozícii semienka červenej reďkovky. Najskôr pod ochranou netkanej textílie, neskôr priamo na slnku, chránené tak, ako celý záhon, mulčom zo slamy. Teda žiadna burina, žiadne okopávanie, žiadne vysýchanie zeminy, žiadne polievanie. Japonsky systém „samo sa to“, po našom permakultúrne pestovanie.

uroda

Netrvalo to ani päť týždňov a reďkovky boli zrelé na oberanie. Pochutnali sme si na nich spolu s domácim kváskovým chlebom. A pretože tak dobre rástli, Olinka urobila ešte jedno miesto pre výsev reďkoviek, opäť chránené netkanou textíliou. Ako sa ukazuje, prvé lístky sú už vonku. Zatiaľ vyberáme zo zeme gigantické červené reďkovky z prvého výsevu, daždivý máj im prospieva a rastú naozaj ako z vody 😉

Práca nám ide oveľa lepšie od ruky, prvá úroda z novej záhrady nás veľmi potešila a postupne sa ukazuje ďalšia.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.