Vysiali sme papriky pre novú úrodu

Koniec januára je termín, kedy by sa v našich končinách mali dostať semiačka paprík do substrátu, aby stihli do začiatku sezóny vyklíčiť a vyrásť do veľkosti, kedy už znesú pobyt vonku. Tak sa do toho Olinka pustila. Ja som jej samozrejme pri tom „pomáhal“ fotoaparátom, tak vám prinášam informácie aj fotografie, ako sme si založili ďalšiu úrodu zeleniny v našej záhrade. Pretože papriky máme tiež radi a máme pre ne dosť miesta.


Priesady zeleniny nekupujeme, pestujeme si ich sami doma. Pretože na trhu predávajú často pekné priesady paprík aj paradajok, ale v podstate kupujete mačku vo vreci, neviete, čo vám z toho vyrastie, aká odroda. Ale ani pestovanie zo semien, ktoré kúpite v hypermarketoch nemusí byť žiadna výhra. Ste závislí na odrodách,ktoré vám predajca ponúkne, on zase na certifikovaných, teda patentovaných odrodách producenta a nie je zaručené, že sa nestanete na dodávke semien každoročne závislí, pretože mnohé odrody zo semien z obchodu majú problém s ďalšou reprodukciou. Typicky odrody označené ako „F1“ sú krížence v prvom roku, z ktorých máte skvelú úrodu, ale z ich semien, ak vyklíčia, môžete dostať úplne inú rastlinu, ako bola rodičovská. A mnohé semená z plodov z kupovaných semien nevyklíčia vôbec, je v tom zrejme zámer.

Preto si z vlastnej úrody odkladáme semená najkrajších plodov už niekoľko rokov. Robili to tak už naši starí rodičia a je to overená metóda uchovania dobrej zeleniny pre ďalšie pokolenia. Kým sme mali len malú záhradku alebo pestovali zeleninu na balkóne, stačilo nám len zopár priesad. Dnes do veľkej záhrady sadíme viacej zeleniny, všetku dokážeme aj zjesť za pomoci rodinných príslušníkov aj priateľov na grilovačkách, takže aj priesad si pripravujeme trochu viac 😉

Najväčším problémom pri domácom vysievaní je problém s názvom „padanie klíčnych rastlín“. Je to hubovité ochorenie a zabrániť sa mu dá aj špeciálnym supresívnym substrátom. Taký sme dopriali aj naším budúcim priesadám.

supresívny substrát

Olinka ním naplnila plastové sadbovače, zem trochu utlačila, vyhĺbila jamku a do každej vložila tri semená, pre istotu. Ak vyklíčia všetky tri, nebude problém odstrániť najslabšiu rastlinku. Ale nie vytrhnutím, to by poškodilo korienky ostatných rastliniek. Prosto ju vždy odstrihne malými nožničkami.

semená papriky

Semená z vlaňajšej úrody po vysušení počkali v tmavom a chladnom mieste, kým príde ich čas.

semená papriky v substráte

Vysiali sme dve odrody, jednu mäsitú jabĺčkovú, druhú klasickú podlhovastú. Po zakrytí semien Olinka substrát ovlažila vodou.

Súvisiace:  Prečo by mi to nemalo vyrásť?

Potom dostali sadbovače striešku a šli na svoje miesto pri okne na južnú stranu.

mikroklíma

Priesvitný kryt prepúšťa svetlo k budúcim malým rastlinkám a súčasne vytvára mikroklímu, aby semienka vyklíčili. Ak sa im bude dariť klíčiť tak, ako vlani, onedlho budeme mať nie len celý balkón, ale aj ostatné okná nášho bytu plné vitálnych priesad všetkých možných druhov zeleniny. Doma pestovaná zelenina neobsahuje žiadne pesticídy ani iné neprirodzené prímesy. Žije len z čistej zeme, čistej vody a čistého vzduchu našej záhrady.

Podobné články:

Koniec sezóny balkónových paradajok
Ešte pred pár dňami to vypadalo na krásne babie leto....
Čítať ďalej
Diviaky znivočia záhradu
Na jeseň a v zime menej často chodíme do záhrady....
Čítať ďalej
Ako sa nespáliť na slnku
S blížiacim sa letom bude opäť hroziť niektorým ľuďom spálenie...
Čítať ďalej
Citrónová detoxikačná kúra vám prospeje
Citrón má špecifickú vôňu a kyslú chuť. Sotva si asi...
Čítať ďalej
Pobyt v nemocnici – oddych alebo skúška...
Po piatich dňoch sme sa znova vybrali do Lučenca. Ráno...
Čítať ďalej
Naša záhrada je nefajčiarska
Nám to príde ako normálne. Nefajčíme doma, nefajčíme vonku, nefajčíme...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.