Osádzanie zemných vrutov v zime

Všetci vedia, že sezóna plotov začína na jar, koncom marca alebo začiatkom apríla. Lebo skôr sa ploty stavať nedajú. Máte pravdu, nedajú, ak uvažujete o kopaní jám, betónovaní a baví vás drina. No niekedy potrebujete plot vybudovať aj uprostred zimy. Verte mi, že sa to dá, jeden taký som sám postavil, aby som ochránil ovocný sad pred srnami. Zemné skrutky sa dajú osadiť aj počas mrazov, keď viete ako na to.



Jeden zo susedov odstránil kus svojho plota a tým sa srny v zime dostali cez nízky plot k bližšiemu susedovi a od neho k nám to mali doslova na skok. Niekoľko stromov nám ohrýzli. Našťastie sme sa to dozvedeli hneď druhý deň. Okamžite sme rozvešali pachové odpudzovače divej zveri a objednali oceľové zemné vruty, poplastované stĺpy a zvárané pletivo. Po ich doručení som sa pustil do práce, hoci v noci boli teploty až -13 °C a cez deň sa oteplilo na -5 °C. Aj keď sa to zdá nemožné, aj v takomto nepriaznivom počasí som osadil osem oceľových stĺpov výšky 180 cm nad zemou.

Osádzanie zemných vrutov do pôdy v lete je jednoduché. Mierne zatlačíte špičku vrutu do zeme, nasadíte tyč alebo kľúč a začnete zakrúcať, pričom tlačíte svojou váhou na skrutku. No do zmrznutej zeme sa vrutu ísť nechce. Ako ho presvedčiť?

V zime si pomôžete vŕtačkou

Akumulátorovou vŕtačkou a vrtákmi do betónu. Stačí jeden kus priemeru 10 alebo 12 mm a dĺžke 20 cm, hodí sa jeden vrták priemeru 12 mm a dĺžke tak do 40 cm. Pretože sme mali miesto pri starom plote zamulčované vrstvou sena, zem bola v tomto mieste premrznutá do hĺbky len 10 cm, inde v záhrade do 30 cm.

Príprava na osadenie vrutu do zmrznutej zeme

Na mieste, kde má byť umiestnený zemný vrut priemeru 60 mm a dĺžke 550 mm najprv vyvŕtajte s pomocou príklepu stredovú dieru 12 mm vrtákom a potom okolo neho päť šesť dier vrtákom 10 mm. Používanie dvoch akuvŕtačiek vám umožní dlhšie pracovať bez nabíjania, pretože v mraze je efektívna kapacita akumulátorov menšia, ako v lete a tiež tvrdá zem kladie zvýšený odpor.

Horúca voda pomôže

Potom už nasaďte vrut na strednú dieru, použite tyč alebo kľúč na zemné skrutky a dobre za naň zavážte svojím telom. Pomaly zakrúcajte a sledujte, či vniká do zeme. Po zanorení jednej tretiny až polovice vrutu si pomôžte malým trikom. Zohrejte asi liter až poldruha litra vody, rýchlovarnou konvicou alebo plynovým varičom, a pomaly oblejete okolo vrutu. Tým sa pôda zohreje, rozmrzne a zmäkne. Potom už zakrúťte vrut úplne do zeme.

Zemný vrut v zamrznutej zemi

Ďalší postup už sa v ničom nelíši od osádzania stĺpov pre ploty v lete. Pomocou ostrohranného štrku frakcie 2-5 alebo na dvojke site preosiatom 0-4 drveným kamenivom upevnite oceľový stĺp, samozrejme pomocou stĺpovej vodováhy.

Stĺpová vodováha uľahčí prácu

Stĺpová vodováha pomáha kolmo usadiť nie len stĺpy vo vrutoch, ale aj samotné zemné vruty do zeme. Samozrejme, že osádzanie stĺpov v mraze ide o čosi pomalšie, ako v lete, ale aj v takomto pre klasické metódy nevhodnom počasí sa postaviť nový plot dá. Na stĺpy sme osadili zvárané pletivo a tým sme našu záhradu ochránili pred nájazdmi hladných sŕn.

Keď stojíte pred problémom opravy alebo výstavby plota, ani mrazivé počasie nie je prekážkou. Než si nechať nivočiť stromy zverou, radšej sa pustite do práce hneď. Pomocou zemných vrutov je to jednoduché.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.