web analytics
máj 092014
 
jedlý balkón paprika

Máte aj vy balkón? A aj ho využívate? Iste, väčšina z nás na ňom suší bielizeň. No mnohí či skôr mnohé gazdinky si ho v lete skrášľujú kvetmi. Ale letný balkón nemusia zdobiť len letničky typu muškátov či petúnií. Napadlo vám niekedy, že aj rastliny s jedlými kvetmi alebo aj kvety, z ktorých budú neskôr jedlé plody, by mohli skrášliť váš balkón?

 
 
 

Boli sme dnes na malej prechádzke mestom. A hoci ešte teplých dní nebolo veľa, mnohé balkóny sú už plné kvetov. Muškáty, petúnie či begónie. Jedny vysadené v truhlíkoch, iné v závesných nádobách. Hotová nádhera.

Nie len potešenie a radosť, ale aj úžitok

pažítka na balkóne

pažítka na balkóne

Áno, je to nádhera, ktorá prináša potešenie a radosť, ale to je asi tak všetko. Mne sa to však už zdá akosi primálo.
Veď prečo nevyužiť túto jedinečnú, často slnkom zaliatu plochu, aj na čosi užitočnejšie? Prečo nepremeniť kvitnúci balkón na jedlý pomocou byliniek, jahôd či balkónových paradajok? Tiež majú krásne kvety a navyše niektoré nádherne voňajú a skvelo chutia. Kto už vyskúšal vysadiť na balkón bazalku, pažítku či inú bylinku vie, o čom hovorím.
 

kvitnúca bazalková nádhera

kvitnúca bazalková nádhera

Škoda len, že takýchto pestovateľov je stále málo. Aspoň v našom meste. Verili by ste, že pri našej dnešnej prechádzke sme objavili iba jeden balkón s kvitnúcou pažítkou? No čo už. Zrejme ľuďom vyhovuje, že pre každý kúsok bylinky do šalátu či na chlieb s maslom si musia zájsť do obchodu a zaplatiť zaň. A zrejme im vyhovuje aj to, že tieto bylinky nie sú vždy najčerstvejšie ani najvoňavejšie. Hlavné je, že s pestovaním nemajú žiadne starosti. Nemusia polievať, o nič sa starať. A viac času im ostane na vysedávanie pri káve či tureckej telenovele.

  Jeden komentár na “Pekný a či jedlý balkón?”

  1. Firefox 54.0 Firefox 54.0 Windows 10 x64 Edition Windows 10 x64 Edition

    Balkón môže byť aj jedlý a zároveň aj pekný, len treba chcieť. Ináč, čo ja pozorujem , tak dosť ľudí si z balkóna robí skladisko. Škoda.
    Tiež sa snažím na balkóne niečo pestovať: http://v-hano.webnode.sk/pestovanie-kvetov/

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.