Za trápenie s akné môžu mužské hormóny

Tvoria sa vám na tvári nepríjemné pupienky, ktorých sa za žiadnu cenu nemôžete zbaviť? Bojujete s akné, aj keď už vekom rozhodne nepatríte medzi pubertiakov? Pripadáte si kvôli tomu v spoločnosti menejcenní? Rozhodne nie ste sami. S týmto problémom sa prekvapivo potýka veľa ľudí. Čím je spôsobený?


Problém prežíva až tretina ľudí

Dermatológovia dokonca uvádzajú, že takmer tretina všetkých dospelých ľudí sa s protivnou chorobou zvanou akné niekedy stretla. Nepríjemné je, že problém často pretrváva i roky a veľmi ťažko sa s ním bojuje. Väčšinou v týchto prípadoch ide o vyššiu hladinu mužských hormónov. Aj ženy majú v tele určité množstvo mužských hormónov androgénov. Kvôli tomu telo tiež produkuje viac mazu, čo je príčinou častejšieho upchávania kožných pórov. To znamená, že sa v koži tvoria čierne bodky, ktorým sa hovorí komedóny. Stávajú sa časovanou bombou. Keď sa totiž premnožia baktérie na pokožke, dôjde okamžite k zapáleniu miesta s komedónom.

Tvár s akné

Nepríjemné vriedky na koži

Dôsledkom toho je, že sa na koži objavia vriedky, ktoré sú na pohmat veľmi citlivé a bolia, alebo tiež pupienky s bielou čiapočkou. Veľa ľudí si ich vytláča, a to je práve ten najhorší spôsob, ako s nimi nakladať. Na rukách, aj tých akokoľvek dobre umytých, vždy zostanú baktérie, a tie pri vymačkávání zápaly ešte viac zhoršujú. Preto na pokožku počas dňa nesiahajte. Kúpte si ale kvalitnú čistiacu kozmetiku a dvakrát denne, ráno a večer sa s ňou starostlivo umývajte v miestach s najvyšším výskytom akné. V zásade možno povedať, že keď budete venovať svojej pleti dostatočnú starostlivosť, pozitívne sa to prejaví aj zníženým výskytom pupienkov. Sú prípady, kedy však nepomôže vonkajšia pomoc v podobe vhodnej kozmetiky, potom nastáva čas na hormonálnu terapiu. Krátkodobo sa niekedy nasadzujú aj antibiotiká, avšak na dlhodobé užívanie pochopiteľne nie sú vhodné.

Keď lietajú hormóny počas menštruácie

Ženy to majú ešte o poznanie ťažšie ako muži. Výkyvy hormonálnych hladín spôsobuje menštruačný cyklus, a tak je bohužiaľ celkom obvyklé, že sa pupienky vykľujú práve tesne pred menštruáciou. Často sa jedná aj o hrbolčeky na brade, postranné partiu tváre. Podobne sa to môže stať napríklad aj počas tehotenstva alebo dokonca v prechode. Aj vtedy je hormonálna hladina trochu iná ako inokedy a práve to môže spôsobiť problémy. Ženy sú na výkyvy hormonálnych hladín citlivé. Podobnú neplechu ale môže bohužiaľ napáchať aj stres. Aj vtedy totiž dochádza k väčšej tvorbe mazu, pretože stres je zase otázkou hormonálnej rovnováhy v našom tele, ku ktorej sa vraciame ako v začarovanom kruhu. Preto sa snažte stres obmedzovať, prispeje to aj k menšiemu výskytu akné. Podstatnú úlohu vo výskyte akné môže hrať aj dedičnosť. Inými slovami, keď výskytom pupienkov trpeli vaši rodičia, asi sa tomu nevyhnete ani vy.

Súvisiace:  Domáca zdravá majonéza

Podobné články:

Jeseň praje pečeniu chleba
Neexistuje obdobie, ktoré by bolo najvhodnejšie na pečenie kváskového chleba...
Čítať ďalej
Mätové sestričky
Pestovať bylinky v záhrade bol vždy môj sen. Veď čajík...
Čítať ďalej
Na ples v nových šatách
Po roku zase je tu čas tanečných večerov a nocí...
Čítať ďalej
krmítko pre vtáčiky
Nezabúdajme v zime na vtáčiky
Ako ste na tom túto zimu vy? Už ste pripravili...
Čítať ďalej
Keď nemôžete sedieť
Ako často človek sedí a kde sedí si uvedomíte, až...
Čítať ďalej
zdravie-telo-dusa-relax
Zdravie, telo, duša, relax
Radšej raz vidieť ako sto razy čítať. Ak ste z...
Čítať ďalej

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.