Pre deti to najlepšie

Určite ste to už zažili. Stojíte pri regáli a rozmýšľate. Aký jogurt si vybrať? Čítať zloženie alebo sa riadiť podľa ceny? Ktorý je lepší? V tom sa pri regáli objaví mladá mamička s malým dieťaťom. Bez váhania a s absolútnou istotou do svojho vozíka vkladá hneď niekoľko jogurtov rovnakej značky. Čo vám v tej chvíli napadne? „Super, nemusím škúliť na zloženie, tento bude určite kvalitný. Inak by ho svojmu dieťaťu nevybrala!“ napadlo mne. No neverte tomu. Nemusí to platiť vždy.


A ani dnes neplatilo. Nechápem, čo viedlo mamičku k jej výberu. Možno si myslela, že privátna značka zaručuje aj kvalitu. Nedalo mi to a tak som milý „jahodový“ jogurt CBA trochu preskúmala. Trochu mliečnej bielkoviny, dosť tuku, žiadny cukor, len vysoko návykový glukózovo-fruktózový sirup. Na zahustenie použitý modifikovaný kukuričný škrob. A miesto poriadnej dávky ovocia trochu „farbičky“ zvanej karmín. A vraj ovocný jogurt.

jogurtInak, každá z týchto zložiek je prírodná. Len tak trošku z tej prírody chemicky získaná. A to farbivo? Málokto vie, že nie je vhodné pre deti. Že dokonca môže spôsobiť alergiu, detskú hyperaktivitu, sennú nádchu či zhoršiť astmu. Pritom ho nájdete takmer vo všetkých, do červena sfarbených, cukrovinkách, mliečnych výrobkoch, kompótoch či žuvačkách.

Možno si teraz myslíte, že vyhnúť sa tejto „prírodnej chémii“ ani nedá. Môžem vás upokojiť. Dá. Stačí len siahnuť v regáli o malý kúsok vedľa. Nájdete tam trebárs Danone jogurt Dobrá máma. Ochutený cukrom, žiadne lacné náhrady. Žiadny škrob. Ani modifikovaný. A farbivo? Extrakt z borievok a červenej repy.

Tak tento jogurt by som svojmu dieťaťu určite dala. A bez výčitiek.

Ak si myslíte, že za kvalitu si treba priplatiť, tak v tomto prípade ani náhodou. Danone jogurt po prepočítaní na 100 gramov vychádza dokonca lacnejšie.

Ostáva pre mňa naďalej záhadou, čím sa takéto mamičky riadia pri výbere potravín pre svoje deti. Žeby intuíciou? Zdravým rozumom asi ťažko.

3 myšlienky na “Pre deti to najlepšie

 1. Firefox 14.0.1 Firefox 14.0.1 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition

  Aj ja som s prekvapeim zistila, ze dobta mama je fakt dobra, dokonca sa mi ani nechcelo verit, ze za tu cenu tam fakt ziaden blivajs nie je. Este odporucam tvarohovy dezert Lipanek, maju aj jogurty a taktiez Matildu.

 2. Internet Explorer 8.0 Internet Explorer 8.0 Windows XP Windows XP

  Nooo akoze danone nie je nic uzasne, v istej krajine ho dokonca zakazali, pretoze tie uzasne zdrave bakterie nahradili jej pribuznymi fekalnymi, ktore zaludku neprospeju, ba az mu ublizia, co tak poctivy jogurt holandia??? alebo tie v skle? prave a poctive!!! danone by som svojmu decku nedala nikdy.
  danone je hnusne kysle, potom si clovek musi umyt zuby od tej umelinovej pachuti
  mimochodom na karmine nie je nic zle, su to pomlete chrobaky, nie chemia. samozrejme mozu byt alergie ale to asi tak ako na vsetko.

  1. Firefox 11.0 Firefox 11.0 Ubuntu Ubuntu

   V „istej krajine“ nezakázali samotné jogurty Danone, ale reklamu na ne. Označili ju za klamlivú. Jogurty totiž nemajú preukázaný účinok proti nadúvaniu. Dokonca u niektorých ľudí práve toto nadúvanie spôsobujú. A okrem toho akokoľvek budú baktérie v jogurte zdraviu prospešné, väčšina z nich neprežije nízke pH v žalúdku, Čo sa týka farbiva z pomletých chrobákov. Nemusí to byť chémia v pravom zmysle slova. Príde mi však prirodzenejšie zjesť trochu antioxidantov v podobe našej cvikle ako pchať do seba pomletú chrobač, dovezenú bohvie odkiaľ.
   Pri výbere, nielen jogurtov, vždy čítam zloženie. Lebo ani známa značka nemá všetky druhy rovnako kvalitné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.