Vaša babička alebo mamička robievala chutné zaváraniny. Vy ste si ale doteraz na niečo také netrúfali. Pritom by ste si radi na podobnej lahôdke pochutnali. Keď vidíte na farmárskych trhoch krásne poháre plné prírodných marmelád a zaváranín bez chémie, určite sa vám už zbiehajú sliny. Dostávate chuť si niečo také urobiť sami doma. Lenže ako na to? A ako dlho vám vôbec taká zaváranina vydrží?
Vyvarenie znamená polovicu úspechu
Väčšina z nás si pod zaváraninou predstavuje hlavne marmelády alebo džem. V zásade ide ale o akúkoľvek konzerváciu, ktorou vďaka dlhšiemu vareniu predĺžite trvanlivosť potraviny. Tá sa inak v čerstvom stave rýchlo skazí. Zaváraniny sa plnia do pohárov. Používajte poháre jedného druhu s dobrým uzáverom. Poháre najprv dobre vypláchnite, aby boli úplne čisté. Potom ich ešte vyvarte vo veľkom zaváracom hrnci s vodou. Pokiaľ budú poháre na zaváranie dokonale čisté a vyvarené, máte polovicu úspechu zaručenú. Možnosť, že by sa v nich niekde ukrývali zárodky plesní, ktoré spôsobia následnú skazu vášho výrobku, totiž s dobrým vyváraním klesá k nule. Nezabúdajte vyvariť tiež viečka pohárov.
Vyberajte len kvalitné ovocie
K vlastnému zaváraniu potrebujete kvalitné ovocie, želírovací prípravok a cukor. Vyberajte len to najlepšie ovocie. Myslieť si, že medzi množstvom dobrého ovocia sa skryje jeden či dva kúsky, ktoré nie sú úplne perfektné alebo už dokonca sú takmer na hranici skazy, je hrubou chybou. Práve tento jediný kúsok skazí celé vaše niekoľkohodinové zaváracie úsilie. Nielen, že nepriaznivo ovplyvní chuť výslednej zaváraniny, ale navyše ju skazí. Keď po pár týždňoch otvoríte pohár uložený v špajze, môže sa vám stať, že na vás miesto chutnej lahôdky vykukne nepríjemný závoj plesne a nezostane vám ako celý pohár vyhodiť. Pozor, vyhodiť, žiadne odoberanie vrchnej skazenej vrstvy! Zaváranina už je „chytená“ celá, takže si minimálne pokazíte chuť alebo ešte horšie privodíte zdravotné komplikácie. A to snáď nechcete. Takže vyberajte to najkvalitnejšie ovocie. Nech vaším starostlivým sitom radšej prejde menej kúskov, ale sú skutočne kvalitných, aby vám nepokazili výsledok. V tomto prípade platí, že menej je viac.
Sterilizuje pre zničenie zárodkov plesní
Ovocie varte vo väčšom hrnci s cukrom a potom plňte do vyvarených pohárov. Úlohou cukru je okrem dosladzovania ovocia tiež jeho konzervácia. Pôsobí na predĺženie životnosti výsledku. Naplnené poháre zavíčkujte dobre vyvarenými viečkami. Akonáhle sú poháre naplnené a správne uzavreté, nasleduje sterilizácia. Pôsobením vysokých teplôt dôjde ku sterilizácii obsahu pohárov, teda zaváraniny. Var usmrtí všetky zárodky plesní, ktoré by mohli potravinu kaziť. Po následnom ochladení pohárov v zaváranine vzniká podtlak. Ten pritisne viečko k poháru. Dôjde k úplnému uzavretiu. Zvonku potom už nemôžu dovnútra preniknúť žiadne zárodky, ktoré by obsah skazili.
Skladovanie je najlepšie v chlade a tme
Teraz už zostáva hotové zaváraniny len dobre uložiť. Kam, aby nám čo najdlhšie vydržali? Ideálnym prostredím pre ich uchovávanie je chladnejšia a temnejšia špajza. Ak už zaváraninu načnete, vložte ju do chladničky, kým celý pohár nespotrebujete. Dávajte tiež pozor pri odbere. Lyžička na odoberanie zaváraniny by mala byť čistá, najlepšie umytá v horúcej vode. V žiadnom prípade nesmie byť mastná alebo zašpinená. Ak použijete znečistenú lyžičku, nečudujte sa, že sa vám otvorená zaváranina pokazí aj v chladničke.
Môže sa vám tiež stať, že zaváraniny po určitej dobe akosi vyblednú. Nejde o žiadnu vašu chybu. Svetlo a varenie totiž môže spôsobiť, že farba v ovocí bledne. Na chuť a trvanlivosť ale táto zmena nemá vôbec žiadny vplyv. Ak ale chcete, aby vydržala aj farba ovocia, nevystavujte zaváraniny zbytočne svetlu. V špajzi predsa nemusí byť príliš veľa svetla. Pokojne stačí šero. Keď budete dodržiavať zásady prípravy zaváranín (vyváranie pohárov a viečok, použitie len najlepšieho ovocia, dostatočne dlhá sterilizácia, schladenie, skladovanie v chlade a tme), pokojne vám bez problémov vydrží aj niekoľko rokov.
Komentáre