Kultivátor aj rýľuje

kultivátor

Zem na našej záhradke býva vo dvoch stavoch. Buď je rozmočená na bahno a lepí sa na gumáky, rýľ aj motyku alebo je vyschnutá na betón a motyka sa od nej odráža ako od gumy. V takýchto podmienkach pestovať zeleninu je drina, ale pripravovať pôdu pre novú úrodu doslova otročina.

Treba sa pripraviť a rýľovať vtedy, keď je zem ešte trochu vlhká, ale nie preschnutá, keď je vhodný agrotechnický termín. Vysúkať si rukávy, a každoročne si túto drinu tvrdo odpracovať.Už na jar bolo vidno, že sused má svoje políčka perfektne pripravené. Zrýľované a upravené, hriadky jedna radosť. Hovorím si, že kedy to stihol? To tu bol vo dne aj v noci? A koľkí mu s tým pomáhali? A nezlomil rýľ, keď je zem taká suchá a tvrdá? A teraz to isté. Zelenina pozberaná a políčka ako keby podmietnuté. Korene, čo zostali v zemi rozrušené, zem obrátená a všetko ako keby uhladené, upravené. Tri dni tu nie som a jeho záhrada je ako vymenená. Ako to môže jeden človek stihnúť?

Stretli sme sa so susedom naraz v záhradkárskej osade, tak mi nedalo sa ho opýtať, ako to dokázal, že má svoju záhradku ako z učebnice a ako to robí, že na ňom nevidno žiadnu únavu? Veď už poznám, aká je to drina, keď človek nestihne ideálny termín, pretože musí chodiť do práce.

Sused vošiel do svojej chatky a vytiahol von kultivátor s motorom Honda. Tento záhradný kultivátor dokáže urobiť hlbokú orbu aj plytkú len na pár centimetrov. Špeciálne tvarované nože poháňané motorom odbremenia záhradkára od driny, kultivátor orie aj rýľuje, prevzdušňuje pôdu.

Ale to nie je všetko. Tento kyprič pôdy môžete použiť aj na prevzdušňovanie trávnika či s pomocou motorových hrabličiek vyčistiť trávnik od stariny.

Takže mojím novým pomocníkom bude záhradný kultivátor. Záhradka je moja radosť a nebudem tam drieť, keď všetku ťažkú prácu za mňa môže urobiť šikovný pomocník do záhrady: kyprič pôdy.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.