Desiata pre deti: Ako presvedčiť potomka, aby jedol zdravo?

zdravý sendvič

Skôr narodení si určite veľmi dobre pamätajú, ako im každé ráno mamička chystala do školy rožok alebo chlieb natretý syrom a k tomu napríklad jablko. Pečivo zabalila do obrúska a spoločne s jablkom vložila do igelitového vrecka. Ako sú na tom školáci s desiatou dnes ?


In sú chipsy a cukríky s Colou

Zatiaľ čo my sme pri predstave hryzenia rožku a jablká väčšinou veľmi neprotestovali a s chuťou ich cez prestávku zjedli, zavďačiť sa dnešným školákom je oveľa ťažšie. Predovšetkým už dávno nie je moderné si desiatu nosiť od mamičky. „In“ je kúpiť si sladkú Colu v nápojovom automate a pridať k tomu nejaká vrecúško cukríkov alebo chipsov, pre ktorý sa ratolesť zastaví v obchode cestou do školy. Lenže taká desiata má k zdravému jedlu veľmi ďaleko.

Kompromis medzi zdravím a chuťou nie je jednoduchý

Nájsť kompromis medzi zdravou a výživnou desiatou a maškrtnými chuťami nášho potomka skutočne nie je jednoduché. Igelitové vrecúška na desiaty dnes vystriedali mikroténové sáčky alebo ešte šikovnejší krabičky, v ktorých sa jedlo v taške nepokrčí. Lenže čo dať do krabičky, aby sa náš syn alebo dcéra neokúňali a v horšom prípade desiatu rovno nevyhodili nezjedenú do koša? Niektoré prieskumy totiž ukazujú, že takmer štvrtina školákov 2. stupňa základnej školy nedesiatuje vôbec. A to je veľká chyba, pretože ich telo energiu potrebuje.

Sendviče sú moderným jedlom

Nutriční ​​poradcovia hovoria, že zdravá desiata by sa nemala zaobísť bez pečiva, u starších detí najlepšie celozrnného. Natrieť žemľu alebo chlieb maslom alebo tvarohovou nátierkou a pridať plátok tvrdého syra a/lebo šunku. Niekedy zameniť za biely jogurt, ochutený domácim ovocím či pečeným čajom. Občas sa dá prižmúriť oko nad nejakým tým koláčom od mamičky, ale nemalo by to byť pravidlom. Nikdy by však nemalo chýbať ovocie alebo zelenina ako zdroj vitamínov a vlákniny. Ak vaše dieťa pri vidine zeleniny prská ​​odporom, skúste ju vkladať medzi obložený chlieb či žemľu a snažte sa mu vysvetliť, že jesť sendvič je dnes jednoducho moderné.

Snažte sa hravo vysvetľovať

fruit-plate Ako vyzrieť na potomka, ktorý zdravú desiatu odmieta? Výchovu k zdravému jedlu treba začať už od bábätka. Ovocie a zelenina sa musí stať súčasťou vášho jedálnička. Vysvetľujte potomkom zábavne pomocou obrázkov, rozprávok alebo omaľovánok, ako sú vitamíny dôležité a že sa bez nich naše telo nezaobíde. Keď si to vštepí, bude vitamíny sám vyžadovať. Odmieta dieťa hrýzť celú hrušku alebo jablko? Skúste mu z rôznych druhov ovocia pokrájaných na malé kúsky pripraviť pestrofarebný šalát, určite vzbudíte väčší záujem, ako keď pred neho strčíte celý plod. Ponúknite mu tiež, že sa môže na príprave jedla podľa svojich možností podieľať. Užijete si u toho srandu a „odpracované“ jedlo mu potom bude viac chutiť.

Peniaze radšej nedávajte

Hlavne si ale na prípravu desiat urobte čas. Zmastí váš potomok na desiatu čokoládu a zapije ju presladenou malinovkou, na obed si dá hranolky s kečupom a zavŕši to porciou zmrzliny? Ak ste rezignovali na každodennú prípravu desiaty a radšej dáte potomkovi peniaze, aby si niečo kúpil, nečudujte sa. Radšej prežite občasné dohadovanie sa nad desiatovou krabičkou, ale peniaze na desiaty deťom nedávajte. Ak im ich dáte, môžete si byť na 100 % istí, že ich minú za čokoládovú tyčinku alebo vrecúško zemiakových lupienkov, a to predsa nechcete.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.