Prečo a ktorý typ tepelného čerpadlá vybrať do domácnosti?

Dá sa povedať, že tepelné čerpadlá predstavujú 3v1 – 3 systémy v jednom zariadení. Vykurovanie, chladenie a príprava teplej pitnej vody. Ide o výborný zdroj alternatívnej energie do domácností. Fungujú na princípe získavania tepla z okolitého prostredia (vzduch, voda alebo zem) a premieňania ho na vyššiu teplotu. Sú dobre využiteľné na vytápanie alebo ohrev teplej vody.

Veľkým plusom tepelných čerpadiel je, že spotrebúvajú menej elektrickej energie ako elektrokotol ( až o 2 tretiny) a tým výrazne šetria vaše peňaženky. Okrem šetrenia energie šetria aj čas, pretože predstavujú oveľa komfortnejšiu metódu vykurovanie, ako sú napríklad krby.

V súčasnosti poznáme niekoľko druhov tepelných čerpadiel – tepelné čerpadlá zem/voda, tepelné čerpadlá vzduch/voda a ventilačné tepelné čerpadlá. Prvé slovo udáva médium odkiaľ sa teplo berie (zo vzduchu, zo zeme alebo z vody). Druhé slovo hovorí médiu, kam sa teplo odovzdáva.

Tepelné čerpadlá vzduch/voda, ktoré odoberajú teplo zo vzduchu na rozdiel od ostatných tepelných čerpadiel, nenarúšajú tepelnú rovnováhu okolia. V súčasnosti sa považujú aj za najviac ekologické, pretože samotný vzduch je najdostupnejší a praktický neobmedzený. Ich výhodou je jednoduchá inštalácia, úspornosť a jednoduchá manipulácia. Celoročne umožňujú efektívne využívanie pre prípravu teplej úžitkovej vody alebo ohrev vody v bazéne.

Zdrojom pre tepelné čerpadlá zem/ voda je energia obsiahnutá v zemi alebo v spodnej vode. Tento druh tepelného čerpadlá so zemnými kolektormi je výbornou voľbou pre rodinné domy, ktoré disponujú vhodným pozemkom. Na prevádzku je dôležitá realizácia plošných kolektorov alebo vrtov do zeme. Práve vďaka počiatočným vstupným nákladom predstavujú nízke výdavky na celkovú prevádzku.

Tepelné čerpadlá

Ventilačné tepelné čerpadlá sú ideálnym riešením, ak ste sa rozhodli budovať nový dom alebo stavať nové byty, pretože zabezpečuje kontrolu vetrania, ktorá sa čoraz viac stáva dôležitejším faktorom. Fungujú na princípe využívania energie teplého vnútorného vzduchu na vykurovanie a ohrievanie čerstvého privádzaného vzduchu a teplej vody. Výhodou je lacná a rýchla inštalácia a nízke prevádzkové náklady.

V súčasnosti je výborné rozhodnutie zaobstarať si do vašich domácnosti ako zdroj vykurovania práve tepelné čerpadlo. Okrem porovnateľného zníženia nákladov si ušetríte aj čas pri obsluhe, pretože na rozdiel od kotlov na tuhé palivá fungujú po úvodnom nastavení už samostatne. V neposlednom rade predstavujú veľmi ekologický aspekt prevádzky, pretože neznečisťujú svoje okolie žiadnymi splodinami, ktoré by museli dýchať vaše deti alebo susedia.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.