Spite v tme

O tom, že na skutočnú regeneráciu organizmu potrebujeme nie len dlhý, ale najmä kvalitný spánok, sa zmieňuje nejeden článok v populárnych magazínoch, ale aj seriózne sa tváriace manuály či videá na youtube.com. Ak vynecháme komerčne zamerané „nezávislé“ materiály, ktorých sponzori nám chcú predať matrace alebo aspoň návleky na ne a nové vankúše, tak súčasťou rád, čo máme urobiť, aby sme dosiahli kvalitný spánok, je ticho a tma. Lenže to nie je také jednoduché.


Máme si vraj zabezpečiť úplnú tmu v spálni, aby nás počas spánku nerušilo nie len pouličné osvetlenie, ale ani kadejaké slabo svietiace LED diódy na budíkoch a nebodaj aj mobiloch na nočnom stolíku. Kto mal možnosť vyskúšať v krátkej dobe spánok na rôznych miestach s rôznymi podmienkami, iste bude súhlasiť, že zmena svetelných a zvukových pomerov počas noci môže výrazne ovplyvniť, ako sa cítime po prebudení. Hoci najväčším stresorom (konca) spánku je budík.

Ako malý chlapec som občas trávil víkendy u starej mamy, ktorej rodinný dom stál tesne pri ceste. V noci najmenej raz za polhodinu sa na stenu, na ktorú som sa pri zaspávaní pozeral a kde visel starožitný obraz, objavili lúče svetla, ktoré sa približovali, na stene vykresľovali vždy rovnakú trajektóriu a onedlho sa začal približovať zvuk motora. Okolo prechádzalo auto. Vtedy bola doprava pomerne riedka, ale pamätám si na ten zážitok a viem, ako ma to rušilo, najmä keď už som konečne zaspával.

Minulý rok sme navštívili pri jednej ceste sesternicu na vidieku, ktorá pre nás pripravila podkrovnú izbu. Pred odchodom na lôžka nás upozornila, že na strešnom okne sú rolety, aby spiacich nerušil svit hviezd a mesiaca a že v izbe je úplná tma. Akú má pravdu sme sa dozvedeli asi o pol jedenástej dopoludnia, keď sme sa, nepochybne naozaj oddýchnutí, zobudili a v dome sa pomaly chystal obed, aj keď na nás čakali na stole raňajky 😉

Na svojej chalupe prespávam v lete veľmi rád. V rámci šetrenia svieti len každá druhá pouličná lampa, tá „naša“ býva vypnutá a spíme dosť ďaleko od slepej ulice, takže keď zhasneme naše svetlá na terase, je fakt tma a nad hlavou máme nádherné hviezdy, aké hocikde dnes už nevidieť. Úplne bežne to robím tak, že spávať chodím niekedy aj o polnoci, lebo je vonku príjemne, občas čosi píšem na počítači alebo si čítam na mobile a vstávam krátko po piatej, lebo ma zobudí jednak svetlo za juhovýchodným oknom, ktoré má len ľahké žalúzie, a najmä niektorý z kohútov v susedstve. Po kontrole a „obsluhe“ kurína a často aj polievania zeleniny v podobných horúčavách sa dostávam k raňajkám okolo ôsmej hodiny, spolu s kávou mi to trvá tak hodinku. A potom sa púšťam znova do práce na našom malom gazdovstve, ale po dvanástej, najneskôr o jednej, si dávam pauzu. Niečo zjem, vypijem kávu, pri tom si prečítam magazín alebo nejaký web a začne sa mi driemať. Tak si jednoducho „dám dvacet“, zväčša poldruha hodinky, aby som čerstvý ako rybička buď pracoval na záhrade alebo na počítači.

Zistil som, že dva takéto spánky za deň trvajú kratšie, ako jeden súvislý v noci a som menej unavený! Pravda, toto sa nedá praktikovať celý rok, zamestnanie strašne zdržuje od roboty. A aj počasie vhodné na takýto gazdovský spánok nie je u nás celý rok. Ale to ticho a tma v noci má zjavne priaznivý vplyv na moje telo.

Lenže doma je to iné. Nie len, že za oknom bytovky je cesta prvej triedy, prieťah mestom, ale v lete spíme pri otvorenom okne, aby sme sa nezadusili v tom teple. Takže nejaký hluk, k tomu svetlá, občas rozblikaná lampa pouličného osvetlenia a v zime sa k tomu pridajú blikajúce vianočné svetielka (hoci je okno zatvorené a žalúzie zatiahnuté). A ráno zvoní budík, bez ohľadu na to, koľko sme si v noci naozaj oddýchli.

Skutočne je to iné spať v tichu a tme vidieka a v „ruchu veľkomesta“. Rady o úprave podmienok majú v sebe samozrejme svoje rácio, ale pre bežného zamestnaného človeka nie je ľahké ich dosiahnuť. A to v mojich príbehoch nikde nefigurujú malé deti! Moderné izolačné sklá dokážu veľmi výrazne eliminovať hluk zvonka, kvalitné rolety by zlepšili aj situáciu okolo svetelného smogu, ale teplotu v horúcom lete je náročné vyriešiť. Mimo leta sa to pri zatvorených oknách dá, aj toho svetla je pomenej. Ale prebudiť sa na svitanie za oknom a vzdialené kikiríkanie, či štebot spevavých vtákov je príjemnejšie, ako na budík do práce alebo ťažký kamión pod oknom. Lenže dôchodok je ešte ďaleko…

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.