Poznáte ten nepríjemný zvuk, keď sa uprostred noci chcete prevaliť na druhý bok a posteľ pod vami zavŕzga? Nechtiac tým vyrušíte aj polovičku, ste dvojnásobne naštvaný a obaja sa poriadne nevyspíte. Najmä keď sa to zopakuje niekoľkokrát za noc. Stalo sa to aj nám, ale už je s tým pokoj. U mňa veci fungujú, ako ja chcem. Teda potichu.
Na záhrade používame síce staršie, ale pohodlné postele s kovovými roštami a pomocnými drevenými lamelami. Voľakedy vedeli vymyslieť veci, čo fungujú dobre, vydržia dlho a nestoja veľa peňazí. Dnes by každý len chcel rýchlo zbohatnúť a na zákazníkov hľadí len ako na husi na šklbanie či ovce na strihanie. Preto mám rád staršie fungujúce veci a naučil som sa ich udržiavať a opravovať. Opravil som aj vŕzgajúce postele.
Základom postele je kovový rošt s vinutými pružinami v drôtenom ráme zavesený drôtenými hákmi na plechový rám. Stredový rošt sa pod váhou tela naťahuje a prevesuje a háky prenášajú pohyb, pričom fixujú polohu. Mierny ohyb háku v tenkom plechu na sucho a zvuk vŕzgotu je na svete.
Ten zvuk ale znamená trenie a to trenie predstavuje odieranie materiálu. Po čase sa otvor v tenkom plechu zväčší a v háku sa vyderie drobná drážka. Vzniknú vôle a rošt prestane tak dobre fungovať.
Stačí na miesto spojenia oceľového háku a plechového rámu kvapnúť malú kvapku oleja. Olej to môže byť akýkoľvek technický, či už na šijacie stroje alebo olej do motora auta či do kosačky. Len nie kuchynský slnečnicový a repkový, ten by časom ztuchol, zkašovateľ a aj smrdel.
Olej môžete kvapkať drevenou špajdľou z malého kalíška, nemusíte kvôli tomu kupovať plastovú olejničku v obchode. S úspechom môžete na olejničku „recyklovať“ použitý prázdny obal od farby na vlasy s tenkým sosáčikom.
Kvapka oleja na spoj stačí. Olej vyzlína na celú kontaktnú plochu materiálov, čím zmenší trenie, tým aj opotrebenie a sprievodným javom je ticho. Posteľ prestane pri každom pohybe vŕzgať. A v noci sa pokojne vyspíte.
Komentáre