Svietenie v domčeku zo slnka

Jesenné obdobie nám skomplikovalo pobyt v záhrade. Nie len, že je sychravo a celkom chladno, ale navyše sú aj dni kratšie a výraznou zmenou prispel aj presun času späť na štandardný, či zimný, ako si to nazvete. V konečnom dôsledku môžeme tráviť v našej záhrade menej času, ako uprostred leta a aj to málo, čo máme k dispozícii, sa snažíme čo najlepšie využiť.

Cez týždeň sa po práci do záhrady chodiť neoplatí, pretože o štvrtej sa už zmráka. Jedine ak má Olinka dovolenku. Ale aj vtedy, rovnako ako cez víkend, nemá cenu vstať zavčasu a ponáhľať sa hneď po raňajkách na dedinu, pretože vonku je chladno. A v zime sa dosť ťažko pracuje, keď je človek naobliekaný, a aj tak dlho nevydrží. Takže sme si zvykli medzi desiatou a jedenástou dopoludnia, podľa vývoja počasia tam vonku, presunúť sa z bytovky do záhrady a urobiť čo najviac z toho, čo máme naplánované.

Úroda je už pozberaná, takže ostáva len upratať na pozemku lístie, nahrnúť ho ku stromom ako mulč alebo nanosiť do kompostéra. Zabaliť mladé kmienky nových stromov do netkanej textílie. No najviac síl nás stojí dokončenie upratania haluziny z jari. Dokončujeme totiž druhý vyvýšený záhon a s tým súvisí najmä nanosenie klátov zo zbúraného ovčína, nanosenie sena a v neposlednom rade tiež nanosiť hnoj z ovčína a zahádzať to zeminou. Dokopy je to takých sedem kubíkov materiálu… Človek sa nie len zapotí (a to si musím dávať pozor, aby nie veľa, aby som neprechladol) ale aj unaví. Vonku je pár stupňov nad nulou, baganče ťažké od blata a ani s tou lopatou to ľahko nejde.

evosmd-solar

Takže sa celkom často musí oddychovať. S horúcim čajom z termosky a pekne v domčeku, v závetrí, kde nie je taká zima. Lenže pri takomto počasí tam nie je ani svetlo. Ale pomohol som si. Namontoval som nad dvere solárne LED svetlo so senzorom a nastavil ho tak, že stačí otvoriť dvere do miestnosti, senzor zachytí ich pohyb a rozsvieti svetlo nad vchodom. Čas svietenia som si nastavil na asi tridsať sekúnd, takže ak sme vo vnútri, hýbeme sa, svetlo stále svieti, keď odídeme, zhasne. Ale najlepší na tom je fakt, že som nemusel ťahať žiadne ďalšie káble ani vypínač montovať, toto svetlo je napájané solárnym panelom. Či skôr nabíjané. Vo svetle je vstavaný LiIon akumulátor (veľká životnosť aj kapacita), svetlo typu LED má malú spotrebu, takže vo výsledku dokáže táto solárna lampa svietiť asi dve hodiny. Viac nám ani netreba, toľko času celkove s čajom schovaní v závetrí netrávime. A cez deň sa akumulátor opäť zo slnka nabije.

evo_smd

Máme v dome aj natiahnutú novú elektroinštaláciu, ale občas zabudneme za sebou zhasnúť. Sú tam síce tiež inštalované LED žiarovky, ale načo svietiť zbytočne a ešte za to aj platiť. Solárne svetlo svieti zadarmo a nesvieti zbytočne.

evo_smd

Táto lampa na slnečný pohon má ešte jednu veľkú výhodu. Popoludní sa zmráka relatívne zavčasu, takže keď sa snažíme robotu dokončiť, je už celkom šero. Je príjemné a pohodlné vojsť do domu s náradím v ruke a nemusieť hľadať vypínač od svetla. Svetlo sa rozsvieti samo hneď, ako sa objavíme a svieti nám po celý čas, čo sme v dome a ukladáme náradie alebo balíme svoje veci. A po zatvorení a zamknutí dverí samo aj zhasne.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.