web analytics
apr 122012
 

Prednedávnom som mala na návšteve moju tetu. Býva na lazoch, kde život nie je jednoduchý. Práce niet a tak človek musí rozmýšľať, ako vyžiť z mála, ktoré má. Keďže si dopestuje len čo to zemiakov a koreňovej zeleniny, ostatné potraviny kupuje, spýtala som sa jej: „Čo strukoviny, varievaš?“


„No fazuľu ľúbim, zvlášť nakyslo ale inak…neviem“, pokrútila hlavou. A tak som sa ju snažila naviesť na to, aby sa nebála trošku experimentovať. Veď je škoda nevyužiť všetky živiny, ktoré strukoviny obsahujú.

Tieto superpotraviny sú zdrojom kvalitných bielkovín, ktoré mimochodom výborne nahradia mäso, minerálov, vitamínov, zvlášť béčok na svaly a nervy, a spústu vlákniny.

A vláknina, tá nám vyzametá črevá, cievy, upraví cholesterol aj cukor v krvi. Podľa čínskej dietetiky, keďže je konkrétne fazuľa v tvare obličky, posilňuje ju. A to je určite veľa dôvodov na to, aby som sa s chuťou a radosťou mne vlastnou pustila do tvorenia.

Základ je strukoviny namočiť aspoň na 12 hodín. Ja to robím večer. Ráno, keď vstanem, zvyknem vodu vymeniť a dám variť do tlakového hrnca s chvíľu namočenou riasou Kombu na 10 minút bez pokrievky, potom hrniec natlakujem a pol hodiny varím. Kým dobicyklujem svoju polhodinku na stacionárnom bicykli, je uvarený základ. S lúpaným hrachom je to jednoduchšie, ten sa nenamáča vôbec a šošovici stačí aj hodinka, dve. Takto uvarenú fazuľu potom používam na prípravu vlastnej morcadely, teda zmesi na špagety. Časť rozmixujem a tak zahustím trebárs omáčku, alebo aj obyčajnú zeleninovú polievku. Osvedčila sa mi kombinácia s ryžou, dusenou mrkvou či opraženou cibuľkou. Dokonca prelisovaná s vanilkovým cukrom a troškou rumu nahradí aj gaštanové pyré.

Možno si poviete, nie je to mäso, ale za skúšku to určite stojí. Či už je to z hľadiska ceny, ale aj z hľadiska živín u mňa jednoznačne vyhrávajú strukoviny.


Ako bude reklama vypadať?
-
Chcete tu reklamu nastálo len za 350 CZK?
Zobraziť formulár pre nákup

  3 komentáre na “O fazuli”

 1. WordPress 3.3.2 WordPress 3.3.2

  […] Zo zvedavosti som samozrejme z každého krajec odkrojila a zjedla. Potom som ich pekne uložila. Jeden do mrazničky a tie dva do chladničky. Do Vianoc mám čo jesť. Už len namiešať nejakú dobrú pomazánku. Možno aj fazuľovú. […]

 2. Firefox 37.0 Firefox 37.0 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition

  Ja fazuľu moc nemusím, lebo mávam strašne vetry po nej… ale zase moja manžela ju miluje

  • Firefox 36.0 Firefox 36.0 Windows XP Windows XP

   Keby vaša manželka správne pripravovala fazuľu, tak by ste tie vetry po nej nemal. Je to len o správnom postupe a správnej kombinácii surovín, aby žalúdok nemusel protestovať.

 Zanechať komentár

Môžete používať tieto HTML tagy a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(vyžadované)

(vyžadovaný)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.