Zábrana na posteľ proti pádu dieťaťa je dôležitejšou prevenciou, než si obvykle myslíme

Deti padajú a padať budú. Niekto z pádov panikári, iní ich zasa podceňujú. Dobré nie je ani jedno z toho. Dieťa potrebujú pohyb a voľnosť, ale je na nás, rodičoch, umožniť im to s čo najmenšími rizikami úrazu či trvalých následkov.

Sú maminky, ktoré bábätkám dokonca ako prevenciou nasadzujú rôzne helmičky. Tie slúžia súčasne ako ochrana pred deformáciou tvaru hlavy a zachovajú ju tak v ideálnom tvare. Lekárom sa to ale príliš nepáči a odborníci tvrdia, že u detí kvôli tomu dochádza k strate niektorých prirodzených inštinktov, ktoré sa rozvíjajú práve v tomto veku. Veď chybami sa učíme, a to, čo si zažijeme na vlastnej koži, často práve kvôli bolesti, si potom zapamätáme najlepšie. Práve pádmi sa dieťa naučí, čo môže a nemôže robiť.

Pravdou ale tiež je, že pády bývajú niekedy desivejšie, než by sme čakali

Nemyslím teraz tie, kedy dieťa spadne nešťastne na ruku a tú si zlomí. Obecne to nebýva tak časté, ako by sa mohlo zdať. Detské kosti sú pružné a vedia až prekvapivo pádom odolávať. Problematické sú práve pády na hlavu. Aj keď zostanú bez viditeľných následkov po páde, ani po 24 hodinách sa neobjavia žiadne príznaky otrasu mozgu, či dokonca krvácania, odborníci tvrdia, že veľmi často dochádza k trvalému odumretiu neurónov. Na dieťati si to nemusíte vôbec všimnúť. Že nezačal rozprávať tak rýchlo ako jeho vrstovníci? Nemôže byť každý prvý. Ale často sa následky párov prejavia až v dospelosti, kedy ich už do súvislosti s pádom v detstve nikto nedáva. Môže ísť o zhoršenú pamäť, horšiu schopnosť plánovania apod.

Dajte šancu deťom vhodnou ochranou pred pádmi

Behom dňa je najdôležitejšie byť vždy na pády dieťaťa pripravení. Vždy musíme byť obrazne povedané na krok pred nimi a pád aktívne predikovať. Nestrašiť, neobmedzovať, ale byť pripravení. K pádom však dochádza veľmi často v noci. Ide o pády z postele. Tu je najlepšou prevenciou zábrana na posteľ, alebo náhrada postele matracom položeným priamo na zemi. U bábätiek samozrejme detská postieľka. Ak ju dieťa ale začne mať tendencie preliezať, stáva sa nebezpečnou a je lepšie ju nahradiť posteľou so zábranou proti pádu. E-shop e-kociky.sk ponúka rôzne zábrany na posteľ, dokonca krásne s menom dieťatka.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.