Prenosná treláž pre kiwi

Naša záhrada preteká rozmanitosťou, nie je to žiadna monokultúrna farma. Každý kút vyzerá inak a poskytuje iné potešenie oka aj mlsných jazýčkov. Medzi inými bežnými aj menej známymi rastlinami pestujeme aj kiwi. Špeciálne pre ne som navrhol a vyrobil prenosnú opornú konštrukciu. Využil som zvyšky dreva z iných konštrukcií, takže ma skoro nič nestála, len trochu času. Rastlinám som uľahčil vegetáciu a Olinke som urobil veľkú radosť.Cez leto boli kiwi na gangu, ale na zimu sa sťahovali do domu, aby mladé rastlinky nevymrzli. A keďže je to liana, cez sezónu vždy podrástli. Ľahká kovová opora v kvetináči prestala stačiť, tak som vymyslel robustnejšiu spolu so spôsobom ľahkého prenášania.

Opora pre kiwi
Základom je rám okolo kvetináča

Podľa veľkého plastového kvetináča som navrhol rám z latiek z červeného smreka a spojil dvojicou vrutov. Na ráme leží kvetináč svojím lemom, vonkajšie rúčky uľahčujú prenášanie hotovej konštrukcie.

Rám je podľa výšky dverí v dome

Stabilitu kvetináča v ráme zabezpečuje drevotrieskové dno, prednou priečkou spojené s rámom, dlhšou zadnou so zvislými prvkami opory.

Na hotovú konštrukciu som na záver upevnil mriežku tiež z červeného smreka, latky majú prierez 2×2 cm a sú uchytené len na krajoch. Aby sa dali rastliny dobre upevňovať k opore, latky mriežky presahujú pár cm aj za okraj základného zvislého rámu.

Celý rok sú kiwi pod strechou na priedomí, v zime ich prenášame do domu. Zdá sa, že im takáto starostlivosť prospieva. Dúfam, že pár rokov takto vydržia, kým spravíme pergolu, kde by mali násjť svoje definitívne miesto.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.