Zaručene čerstvý ľanový olej

lis na olej

Hoci si mnohí vybavia ľanové semienka ako účinný prostriedok pri problémoch s trávením a zápchou, zďaleka to nie je ich jediné uplatnenie. Okrem vlákniny sa v nich totiž nachádza veľmi vzácny ľanový olej. Je však nesmierne citlivý na svetlo a teplo a pri nesprávnom skladovaní sa veľmi ľahko kazí. Zabezpečiť si však stále čerstvý a chutný olej nemusí byť až tak zložité. Riešením by mohol byť domáci lis na olej.


Orechy a semená do zdravého jedálnička rozhodne patria. Okrem toho, že prospievajú nášmu tráveniu, zlepšujú činnosť mozgu aj srdiečka. Obsahujú nielen vitamíny rozpustné v tukoch, ale aj známe nenasýtené mastné kyseliny. No nie vždy sa nám chce chrúmať hrste tvrdých plodov. A navyše by sme si občas radi spestrili jedlo len príjemnou orieškovou chuťou či vôňou. Jednoduchým riešením je použitie hotových olejov. A hoci ich v obchodoch nájdete už celkom bežne, ich kvalita nie je vždy najlepšia.

Po skúsenosti múdrejšia

Stalo sa to nedávno. V obchode so zdravou výživou som si aj ja jeden taký olej kúpila. Ľanový. Kvalitný. Za studena lisovaný. Tešila som sa na jeho jemnú vôňu aj orieškovú chuť. Doma ma však po jeho otvorení čakalo nepríjemné prekvapenie. Olej mal štipľavý zápach a nepríjemnú chuť. Aj keď mi ho bolo ľúto, neostávalo nič iné, len ho jednoducho vyhodiť. No v tej chvíli bolo rozhodnuté. Olej si najbližšie vylisujem sama. A použijem na to domáci lis na olej.

Čo všetko dokáže lis na olej

domáci lis na olej
domáci lis na olej

Ak máte obavy, že lis na olej doma nevyužijete, skúste si predstaviť, koľko úžasných dobrôt s ním môžete pripraviť. Okrem samotného oleja, ktorého si mimochodom pripravíte len toľko, koľko práve potrebujete, získate hustú masu plnú vlákniny. Z vylisovaných sezamových semien môžete pripraviť chutnú omáčku zvanú tahini. Ale napríklad výliskami z mandlí či orechov bez problémov a ešte k tomu zdravo zahustíte trebárs rannú ovsenú kašu.

Na získanie chutného a zaručene čerstvého oleja môžete využiť snáď všetky oriešky a semienka. Od maku cez sezam až po arašidy. Ak k tomu využijete domáci lis na olej, bude to hračka.

Myšlienka k článku “Zaručene čerstvý ľanový olej

  1. Firefox 28.0 Firefox 28.0 Windows 7 x64 Edition Windows 7 x64 Edition

    Mám PITEBA lis, ale po roku netecie ani nekvapka olej nelisuje len z otvoru ktorym ma kvapkat olej sa sypu semena.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.