Kam za zdravými potravinami?

Častokrát sa ma moji známi pýtajú, kde nakupujem suroviny, ktoré používam vo svojej kuchyni. Aj keď nepoužívam len potraviny v bio kvalite, musím konštatovať, že zohnať niektoré suroviny je niekedy naozaj ťažké. Ale keď sa chce, vždy sa nejaká možnosť nájde. Občas aj u susedov. Myslím tým u susedov v Čechách.


Minulý víkend sme si s priateľom trochu predĺžili. Čakali nás milé rodinné „povinnosti“ a s nimi spojená cesta do Českej republiky. Tešila som sa nielen na príbuzných, ale aj na to, že si po ceste urobím radosť nejakým drobným nákupom.

Naplánovali sme teda zastávku v Břeclavi. Toto mestečko na Morave, blízko našich hraníc, už trochu poznám. Vlaňajšiu dovolenku sme strávili v neďalekom Mikulove a do Břeclavi sme sa prišli pozrieť na farmárske trhy. Pri prechádzke mestom sme objavili, ako ja hovorím, zdravý obchod. Malý obchodík ma prekvapil veľkým výberom rôzneho tovaru. Mali všetko, čo som potrebovala a tak som si povedala, že keď niekedy pôjdem okolo, určite sa tu zastavím.

Trvalo to skoro rok. Ale práve včera sme okolím prechádzali a tak mi nedalo, aby som sa v obchodíku nezastavila.

Nachádza sa v centre mesta Břeclav, za Synagogou a vedľa Lichtenštejnského domu. Pôvodne bol zameraný len na predaj čajov, ale postupne pani majiteľka rozšírila sortiment o kávu, sušené ovocie, korenie a koreniace zmesi, biopotraviny a biokozmetiku. Nájdete tu aj oleje, prírodné slady, orechy, semienka, obilniny aj hotové múky. Novinkou v sortimente sú výrobky s logom Petra Havlíčka, z TV programu „Jste to, co jíte“. Ani ja som neodolala a kúpila som si rezistentný škrob ako unikátny prírodný zdroj vlákniny. Aspoň tak to píšu na obale. Môže sa použiť všade tam, kde múka, no tento škrob znižuje glykemický index pokrmu. Tak uvidíme, vyskúšam.

Príjemným prekvapením pre mňa bolo zistenie, že tento obchodík je zapojený do systému tzv. bio-debničiek. Aj keď český výraz „bio-bedýnky“ sa mi páči viac. Ide o to, že sa v obchodíku zapíšete do zoznamu na odber debničiek a pravidelne každý štvrtok si vyzdvihnete debničku s čerstvou práve dozretou zeleninou a ovocím v bio kvalite. Zelenina a ovocie pochádza z čo najbližšieho okolia, aj keď, ako sa posťažovala pani majiteľka, v okolí mesta nie sú nijakí pestovatelia, od ktorých by mohla vykupovať čerstvú bio zeleninu. Cena malej debničky vážiacej 5-8 kg je 230 Kč, cca 9 EUR.

Určite zaujímavý nápad, obávam sa len, že v malom meste, ako je to naše, by sa takýto systém asi neujal. U nás si ľudia radšej kúpia zeleninu nič moc kvality v supermarkete, hlavné je, že je lacná. Možno sa to časom zmení. Dúfajme.

Ja som si však v obchodíku prišla na svoje. Špalda na múku, nelúpaný sezam, ľanový olej aj sladká sladenka, to sú moje úlovky. A všetko je to v bio kvalite. Ešte aj ceny sú primerané.

Obchodík vrelo doporučujem. Nájdete v ňom skoro všetko. A ak by predsa len niečo nemali, určite vám to ochotne objednajú.
A na záver link na ich stránku: www.cajovyostruvek.wz.cz

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.