Moja večerná siesta s mliekom

Vždy som mala rada večer, keď som si po sprche konečne ľahla do postele, vzala do rúk knihu a v kľude začala čítať. Veľa som toho väčšinou neprečítala, lebo som bola taká unavená z práce, ani nie tak fyzickej ako psychickej, že som veľmi rýchlo zaspala.


No posledných pár mesiacov som si obľúbila nový večerný rituál. Pohodlíčko na gauči v obývačke, časopis alebo kniha v ruke a predo mnou šáločka síce s nápisom Coffee, ale plná úžasného domáceho mliečka. Viem, názory na mlieko sa rôznia, niekto ho doporučuje, iný zatracuje. Ja si myslím, že keď niekto nemá problém s trávením a tvorbou hlienov, môže si ten pôžitok občas dovoliť. Zvlášť, keď je to mlieko od kravičky z domáceho chovu, o ktorú je s láskou postarané.

No túto výsadu sme predtým nemali. Kupovali sme mlieko najskôr v obchode, viacmenej len na varenie, lebo dcéru od neho preháňalo a priateľ ho pil často pri raňajkách, ale mala som pocit, že ho zahlieňuje, tak som ho presvedčila, aby skúsil vynechať mlieko, že sa uvidí. No odvtedy už mlieko nepije vôbec. Po čase sme objavili mliečny automat v Kolte. Bol blízko hlavnej cesty, krásne vyzdobený kravičkami. Zastali sme teda, kúpili si fľašu a natankovali. Bolo skvelé. Vôbec sme sa nebáli, že by sme mohli mať nejaké žalúdočné problémy, rovno sme sa s dcérou napili z fľaše. To teda bola úľava po tom krabicovom akože mlieku. Neporovnateľné. Ale keďže bol tento automat od nás vzdialený cca 100 km, pátrali sme po automate nablízku. Zistili sme, že stránku s mapou mliečnych automatov ktosi pred časom síce urobil, ale veľmi dávno neaktualizoval. Takže sme automat márne hľadali napríklad pri Tescu v Banskej Bystrici. Našli sme ho aspoň na Kyjevskom námestí. Tam ani nevedia, ako sa majú dobre.

Ale späť k nám. Aj blízko nás v Lučenci sú automaty dokonca dva. Teraz ich však nevyužívame, lebo kupujeme domáce mlieko od chovateľa z neďalekej dediny. Je výborné čerstvé, ale už som ho skúšala nechať aj v pohári na stole, bol z neho veľmi dobrý kefír. V múdrych knihách o Ájurvéde som sa dočítala, že takéto mlieko je liek. Má sa však piť samotné večer po západe slnka, lebo je vraj mesačnej povahy. Pokiaľ sa užíva s ďalšími liekmi alebo potravou, slúži ako tonikum a čistiaca látka. Kvalita proteínov v mlieku predčí kvalitu proteínov obsiahnutých v mäse niekoľkonásobne. Mlieko obsahuje niekoľko aminokyselín, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu mozgu a nervového systému. Preto je asi známa finta s teplým mliekom s medom na večer, aby sa dobre zaspávalo. Len si potom treba dobre poumývať zuby.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.