Ako si poradiť s chorobou kráľov?

V minulosti táto choroba údajne postihovala hlavne tých, čo sa v mali dobre. A keďže je dnes podľa štatistík jednou z najčastejších civilizačných chorôb, asi sa máme fakt dobre. Aspoň čo sa týka jedla. A o akej chorobe to vlastne hovorím?


steak by ste nemali... O zvýšenej koncentrácii kyseliny močovej v tele a jej dôsledku, dnavej artritíde, teda dne.
Kyselina močová je látka, ktorá sa v tele bežne tvorí a postupne odbúrava. Nachádza sa v krvi. Pokiaľ sa jej však vytvorí nadbytok a obličky ju nedokážu vylúčiť, ukladá sa v podobe kryštálikov (urátu sodného) do kĺbov. Najčastejšie sú postihnuté prsty a kolená. Môže sa časom uložiť aj v obličkách v podobe kameňov. Táto choroba sa dlho nemusí nijako prejavovať. Keď však príde záchvat, neznesiteľná bolesť v kĺboch či obličkách skolí nejedného chlapa. A prečo hovorím chlapa? Lebo chlapov postihuje dvakrát častejšie ako ženy. Možno preto, že viac obľubujú mäso a alkohol, hlavne pivo.

Keďže táto choroba úzko súvisí s jedlom, hlavným opatrením podľa dr. Bukovského je úprava stravy. Základom je obmedziť potraviny s vysokým obsahom takzvaných purínov. Puríny sú látky, ktoré sa v tele menia na kyselinu mliečnu a tá bráni odbúravaniu kyseliny močovej.

Pri akútnom záchvate je dobré konzumovať len zeleninu, aspoň pár dní.

paradajky vám pomôžu Potom dlhodobo treba obmedziť mäso, hlavne hovädzie a jahňacie, vnútornosti, mušle, bielu múku, chlieb a pečivo s droždím. Pozor treba dať aj pri strukovinách, avšak zelené fazuľové struky, zelený hrášok, mrkva, či zemiaky nie sú problém. Dobrou voľbou sú aj paradajky, uhorky a cibuľa.

Pridať sa môže listová zelenina, špargľa, špenát, brokolica. Obsahujú dôležitú kyselinu listovú, mladé mamičky už vedia 😉

Z ovocia si doprajte čerešne, jahody, čučoriedky alebo aj černice/ostružiny.

A keďže sa jedná o postihnutie kĺbov, výborné sú 3-omega mastné kyseliny, najlepšie z prírodného zdroja, za studena lisovaného ľanového oleja, stačia 1-2 čajové lyžičky, prípadne čerstvo pomletých ľanových semienok 2-3 čajové lyžičky.

jablká Mňa zaujímajú aj širšie súvislosti, čo sa týka príčin chorôb a tak som pátrala aj po príčinách vzniku dny. Chorobou trpia hlavne muži, najviac „vodcovia, vládcovia“, panovačné a dominujúce osobnosti. Môžu byť postihnuté aj ženy temperamentné, s výraznými riadiacimi schopnosťami, ktoré sa snažia v rodine nahradiť nedostatok mužskej aktivity. Takto postihnutí ľudia vyžadujú určitú poslušnosť, či už partnera, detí alebo aj spolupracovníkov.

Záchvat týchto ľudí zastavuje, núti ich vstúpiť do seba, stíšiť sa. Mali by sa zamyslieť nad vzťahmi so svojimi blízkymi, či im dostatočne prejavujú svoju lásku, či ich dostatočne chvália a oceňujú.

A hlavne odpustiť sebe aj ostatným.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.