Zaujímavé recepty z netradičných kúpeľov

Keď sa povie kúpele, väčšina z nás si predstaví vodu. Pravdaže tú liečivú. Či už je v bazéne alebo vo vani s vírivkou. No kúpele, v ktorých bol šéfkuchár Jarda Žídek so svojím Nebíčkom v papuľke tentoraz, sú vskutku netradičné. Liečivými látkami v nich je nádherná príroda a čistý vzduch.


Kúpele sa nachádzajú na východe Slovenska. V dedine Štós. Liečia tu problémy s dýchacími cestami, astmu či zníženú imunitu. Okrem prechádzok v rozľahlom parku využívajú na liečebné účely aj unikátnu jaskyňu. Teplota v nej je stabilná po celý rok a vzduch je priam sterilný.

Ako to už v tejto relácii býva, po prechádzke prišiel čas aj na kuchtenie. A keďže v kraji bolo voľakedy veľa baníkov, aj pripravované jedlá boli tak trochu pre nich. Poriadne výdatné.

pocukrované koláčeTradičný koláč robila miestna pani kuchárka. Klasické kysnuté cesto s náplňou z varených zemiakov a opraženej cibule, ochutené soľou a mletým čiernym korením. Upečený poliaty rozpusteným maslom vyzeral naozaj lákavo. Až do chvíle, kým ho „neozdobili“ poriadnou dávkou poprašku z bieleho arzénu. Teda práškového cukru. Vraj, ak máte radi sladkú verziu. No neviem. Zrejme to bude pre tých, ktorí pochvália a zjedia čokoľvek, hlavne nech je to sladké. A verte mi, viem, o čom hovorím. Jedného takého mám aj v rodine. Pokiaľ je na povrchu dosť cukru, zje aj plnenú papriku s paradajkovou omáčkou.

Prekladané zemiaky bol tiež dobrý tip. Zvlášť, ak sa chystáte rýľovať či rúbať drevo. Inak kalorická bomba.

ghiA posledný recept? Ten mňa osobne zaujal najviac. Kuracie mäso na indický spôsob vyzeralo úžasne. Oceňujem, že pán Žídek v ňom použil ghií, čiže moje obľúbené prečistené maslo. Dodáva jedlu jedinečnú chuť a zlepšuje stráviteľnosť celého pokrmu. Ostatné použité suroviny tiež poznám, ale spolu som ich ešte nikdy nepoužila. Zvlášť kombináciu maku, kešu orieškov, kokosového mlieka a zázvoru. Zaujímala by ma výsledná chuť.

Napriek tomu, že jedlá z tohto dielu relácie boli kaloricky náročnejšie, ako inšpirácia rozhodne stoja za vyskúšanie. A výlet do „vzdušných“ kúpeľov určite tiež.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.