Zálohový systém na Slovensku funguje. Vyznáte sa v ňom?

Svet je doslova zahltený odpadom. Nestačí len recyklovať. Dôležité je odpad minimalizovať. K tomu napomáhajú opakovane použiteľné výrobky, vrátane zálohového systému, ale aj vyššia kvalita výrobkov.
 

Tvorte minimum odpadu a šetrite

Mnoho ľudí si myslí, že triedením odpadu z domácnosti robí toho pre životné prostredie a trvalo udržateľný rozvoj už až-až . Tak to však nie je. Triedenie odpadu musí byť samozrejmosťou, je však dôležité robiť ešte viac. Mnohé však doposiaľ nebolo v našich silách. Aj keď odborníci a ekologicky mysliaci ľudia dlhodobo volali po zálohovom systéme PET fliaš a plechoviek (veď kto cestuje trebárs v lete pravidelne do Chorvátska, vie, že tento systém tam perfektne funguje už roky), zálohovať ich je možné až teraz. Zálohový systém na nápojové obaly bol spustený od 1. januára 2022. Slovensko konečne zálohuje.

Zálohovanie PET fliaš a zálohovanie plechoviek už funguje naplno

Od 30. júna 2022 je možné na trh uvádzať už iba zálohovateľné PET fľaše a zálohovateľné plechovky. Polročné medziobdobie teda skončilo. Ako zákazníci v cene nápoja platíme aj zálohu. Za vrátenie prázdnych fliaš a plechoviek dostane zákazník naspäť peniaze v hotovosti, alebo ich môže použiť k ďalšiemu nákupu. Vďaka zálohovaniu sa zvýši podiel recyklácie týchto obalov na viac ako 90 %. Súčasne sa začne prirodzene čistiť životné prostredie od voľne pohodeného odpadu, pretože bude v záujme zákazníkov dostať vydané peniaze naviac naspäť vďaka vrátenej zálohe.

Ako ešte pomôcť životnému prostrediu?

Určite naďalej trieďte obaly a odpad, ktorý nie je zálohovateľný a naplno využívajte zálohový systém na nápojové obaly. Recyklovať by sme mali aj v súkromí. Nie je nič zlého na tom, nakupovať napríklad deťom oblečenie na online bazároch. Rozumne by sme mali investovať do hračiek. Dieťa ich nepotrebuje veľa, potrebuje tie, ktoré rozvíjajú jeho kreativitu a umožňujú variabilitu v hre. Kroťte sa pri nákupoch oblečenia pre dospelých. Preferujte kvalitu nad kvantitou. Vytvorte si kvalitný základ šatníka a doplňujte ho len striedmo. Nekupujte nič, čo produkuje viac odpadu ako úžitku. Napríklad zbytočne balené potraviny.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.