Aj skutočné potraviny môžu neskutočne naštartovať

Ak sa skutočne zaujímate o to, čo jete, tak viete, aké ťažké je nájsť skutočné potraviny a koľko štítkov so zložením potravín musíte prečítať. Fenomén farmárskych trhov, známy najmä z Českej republiky, ale čoraz viac sa presadzuje aj u nás. A objavujú sa tiež predajne, kde môžete smelo nakúpiť potraviny bez obáv, čo za chémiu obsahujú. Napríklad v Banskej Bystrici.


Čoraz viac ľudí si uvedomuje neblahý vplyv nekvalitných potravín na svoje zdravie. A súčasne pozoruje čoraz ťažšiu úlohu nakupovať zdravé potraviny v obchodných reťazcoch, zameraných v prvom rade na zisk. Jemu je podriadená aj životnosť predávaných potravín a z toho plynúci obsah konzervantov a iných umelých látok, ktoré s prirodzenou potravinou ani jej chuťou nemajú veľa spoločného. Životnosť potravín a veľký objem produkcie za čo najnižšiu cenu je nevyhnutný, ak chce reťazec predávať vo všetkých predajniach rovnaký tovar. Je to ale fakt potrebné pre nás, zákazníkov?

Trend egalizácie ponuky a jej kvality postupne vytlačil z trhu malých výrobcov aj ich kvalitné potraviny. Preto sme uvítali informáciu, že v Banskej Bystrici na ulici Družby 35 je otvorená predajňa s poetickým názvom „Gazdovský trh“ a že v nej môžeme nakúpiť nie len kváskový chlieb, ale aj domáce vajíčka a iné výrobky. Keďže sme mestom prechádzali, zašli sme sa do predajne pozrieť.

Gazdovský trh

Predajňa je situovaná na sídlisku blízko školy, to zrejme určuje okruh jej zákazníkov aj ponúkané produkty, medzi ktorými nechýbali ani mlsnoty pre deti 😉 Pred obchodom je ale dostatočne veľké parkovisko, aby ste si mohli zájsť na nákup, aj keď nie ste priamo z mesta.

Keď sme vkročili dovnútra, uvítala nás vôňa mäsových výrobkov a údenín, ktoré sú vľavo. Na regáloch sme mali možnosť uvidieť niekoľko pecňov chleba a strukoviny v jutových vrecúškach, ako keby ich práve zo špajzy starej mamy vyložili. A na drevenom súdku vyložené preložky s čerstvými vajciami.

Interiér predajne je zariadený v duchu svojho názvu a na regáloch nenájdete tovar z veľkoprodukcie, na aký ste zvyknutý z hypermarketov. Tu nestačí ísť po pamäti do regálu a vybrať si „osvedčený“ výrobok. Keď sa ale zoznámite s tým, čo tu dostať kúpiť, možno si obchod zamilujete a jeho potraviny vám naštartujú metabolizmus. Ak sa telo nemusí boriť s chemikáliami a dostáva skutočné živiny zo skutočných potravín, tak možno aj vy zistíte, že zrazu môžete zjesť menšie množstvo potravy a pritom máte dosť energie nie len na celé ráno 😉

My sme si vybrali vajíčka a predavačka nám ochotne priniesla dve preložky zo skladu a ešte ich zvrchu preložila ďalšou prázdnou a zviazala ich špagátom, aby sa nám lepšie niesli. Auto sme mali hneď pred obchodom, takže sme to nepotrebovali, vajíčka by sa nám nerozkotúľali, ale zákazníkov takýto prístup celkom isto poteší.

Pozreli sme si aj chleby. Kváskový balený bol zrejme pečený vo forme, tento typ nie je u nás doma obľúbený. A ostatné bochníky tvarom pripomínali naše kváskové chleby, pečené doma v rúre. Niekomu by sa mohli zdať bochníky malé, ale kto vie, aký veľký je skutočne poctivý chlieb a ako zasýti na dlho aj malý krajček, tak sa nad tým nepozastavuje. Vy ostatní to musíte aspoň raz skúsiť, aby ste pochopili. Chlieb zo supermarketov a priemyselných veľkopekární chutí a vyživuje celkom inak, aj preto je taký lacný. A preto ho musíte zjesť také kvantum.

Lokálni producenti dokážu vyprodukovať kvalitné potraviny a je potešiteľné, že už si ich môže kúpiť aj bežný občan. Pretože sa nevozia ďaleko a predávajú v krátkom čase, ani konzervanty nemusia obsahovať. A chutia po skutočných poctivých surovinách, takže ani dochucovadlá v nich nie sú. Záleží len na vás, či si k nim nájdete cestu.

2 myšlienky na “Aj skutočné potraviny môžu neskutočne naštartovať

  1. Mozilla Compatible Mozilla Compatible iPod iOS 8.1 iPod iOS 8.1

    Velke novosti, tak uz aj v BB zacinaju s konceptom bio/ organicke/ naturalne potraviny. Prajem vela uspechov a zakaznikov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.