Ako čítať signály svojho tela?

Naše telo je ako stroj, ktorý sa však môže tiež pokaziť. Nakladáme mu stále viac a viac, a pritom si veľmi neuvedomujeme, že naše kapacity sú obmedzené. Organizmus si jedného dňa môže povedať: „A dosť“. Za to, že dlhodobo prehliadame jeho varovné signály, sa nám nepekne odmení a skolabuje. Venujte preto svojmu telu dostatok starostlivosti a pozornosti. Odmenou vám bude sviežosť a pohoda. Budete sa cítiť dobre.


Osvojte si techniky meditácie

Telo sa bráni najmä proti stresu, ktorý sa stáva nepríjemnou civilizačnou chorobou. Vytvára si obranné mechanizmy, ktorými vás upozorňuje na to, že niečo nie je v poriadku. Jednou z typických reakcií na stres je bolesť hlavy. Rovnakú príčinu môžu mať aj bolesti brucha, žalúdka. Pri vzniku žalúdočných vredov tiež hrá nezanedbateľnú úlohu stres. Aj kŕče v oblasti brucha počas menštruácie majú oveľa častejšie ženy, ktoré sú vystavené stresovým situáciám, a to najmä dlhodobo. Ak trpíte bolesťami hlavy, brucha, kŕčmi, mali by ste venovať viac pozornosti relaxácii. Doprajte si denne aspoň chvíľku, hoci napríklad len štvrť hodiny, kedy si pustíte svoju obľúbenú hudbu, posadíte sa do kresla a budete len tak meditovať a púšťať myšlienky preč. Výborná je tiež joga, ktorá je ideálnym meditačným cvičením. Existuje rad druhov jogy, určite medzi nimi nájdete ten, ktorý vám bude vyhovovať. Je dobré poobzerať sa po nejakej meditačnej technike, ktorá nezaberie príliš veľa času a poskytne vám úľavu. Rozčúlil vás šéf do nepríčetna? Schovajte sa na päť, desať minút na toaletu a venujte sa meditačnej technike. Pomôže vám získať stratenú rovnováhu a uľaví od napätia.

Aj chuť na sladké je prejavom stresu

Časté nočné prebúdzanie, neschopnosť zaspať, zapálené ďasná, ekzémy a rôzne kožné problémy. Zdanlivo nesúrodé varovné príznaky tela. V ich pozadí však tiež môže stať stres. Tiež náchylnosť k prechladnutiu, infekciám. Kvôli stresu sa vám zvyšuje hladina kortizolu, ktorý v konečnom dôsledku znižuje imunitu. Jednoducho povedané v strese ľahšie podľahnete chorobe. Ak máte chuť na sladké a tučné jedlá, aj to je príznakom, že trpíte stresom. Obaľujete si nervy. Ak sa však dostanete do situácie, kedy stres zajedáte, nepriaznivo sa to prejaví na vašej hmotnosti. Neprehliadajte preto ani taký signál vášho tela, akým je práve chuť na sladké a tučné. Pokiaľ už vás prepadne, snažte sa maškrtiť zdravo. Jedzte ovocie, napríklad sušené, doprajte si oriešky. Oveľa radšej ale dbajte na svoju duševnú hygienu. Aspoň jedno popoludnie v týždni sa venujte svojim záľubám.

Hľadáte sladký život?

Chute na určitú potravinu sú tiež podvedomým signálom, že vám práve tá či ona látka chýba. Preto svoje telo počúvajte a vyhovejte mu. Za chuťou na sladké sa môže skrývať aj nedostatok niektorých minerálov. Aj samotná kvalitná čokoláda ich totiž prekvapivo obsahuje celkom veľké množstvo. Vynechávajte cukrovinky plné jednoduchých cukrov a naopak si doprajte viac polysacharidy, z ktorých sa energia uvoľňuje postupne, a navyše ešte obsahujú vlákninu. Vhodnejšie ako tabuľka čokolády je ovsená kaša s medom a hrozienkami. Jedlo súvisí aj s emóciami. Ak túžite po sladkom, možno máte vo svojom živote nedostatok kladných emócií. V skutočnosti vám chýba uznanie, láska, preto ten sladký život hľadáte inde.

Jedným zo signálov je bezpochyby aj túžba po slanom. Môže za ňou byť nedostatok vody, minerálov. Práve soľ zabezpečuje vo vašom tele rovnováhu vody a tiež minerálov. Preto než siahnete po chipsoch, skúste si dať napríklad pohár minerálky. Dobre poslúži napríklad aj šalátová uhorka, ktorá má dosť vody aj sodíka. Kým prudkú chuť na niečo rozšifrujete ako akútny nedostatok tejto látky, dlhodobejšie chute skôr odhaľujú naše emócie.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.