Ako rastú paradajky dolu hlavou?

Tak to sme boli zvedaví aj my a chceli sme to vyskúšať. Reklama na internete sľubovala zaujímavé výnosy aj spôsob pestovania. Tak sme si objednali prípravky na pestovanie rajčín dolu hlavou, v záhrade sme vytipovali tri miesta, kde ich budeme pomocou nich pestovať a čakali sme, kedy dorazí balíček. Sranda začala hneď jeho príchodom. Ale nevzdali sme to. Dodržali sme postup, zvolili vhodný materiál a dôkladne sme nie len zavlažovali, ale aj sledovali a dokumentovali, ako sa paradajkám pestovaným týmto neobvyklým spôsobom darí. Predkladám výsledky nášho letného výskumu.Celkom bežne objednávame do našej záhrady rastliny a prípravky cez internet. Máme svoje obľúbené eshopy aj prepravné služby. Pri objednávaní pestovacieho závesného vaku bola jediná možnosť dodania – na dobierku. Lenže namiesto kuriéra prišiel lístok, že si máme dôjsť na poštu pre balík. Firma odosiela najlacnejším spôsobom, hoci si za prepravu dá zaplatiť.

naplnenie substrátom

Jednoduchý vak s výstuhami textilnou páskou (ako dlho asi vydrží vo vlhkom substráte?) sme naplnili záhradníckym substrátom, vložili sadenicu kríčkovej paradajky z nášho výsevu (rovnaké sadenice išli v máji aj do vyvýšených záhonov) a zavesili sme ho na závitovú tyč opory pre kustovnicu.

paradajky dole hlavou

Vak má zvrchu otvor pre zálievku, prebytočná voda vytečie po stonke dolu. Postupne začala paradajka na dne vaku rásť, skutočne smerom dole, ale po čase zvíťazila genetika a listy aj vetvičky sa začali stáčať smerom nahor. Ale pod ťarchou plodov sa halúzky začali pretáčať a opäť viseli smerom dole. Fotka ukazuje pretrhnuté a pretočené pletivá rastliny.

rajčiny dolu hlavou

K nášmu sklamaniu na celej rastline sa objavilo a dozrelo len niekoľko plodov. Na sadeniciach z rovnakého výsevu na záhonoch bolo niekoľko kilo plodov.

paradajky na vyvýšenom záhone

Tak, ako sa rastline nechce rásť dolu hlavou, zrejme ani koreňom sa nechce rásť hore hlavou. Nemať záhradu, možno by stálo za úvahu zavesiť tieto vaky na balkóne, boli by aspoň nejaké paradajky. V porovnaní s rajčinami na záhone je to ale v našom prípade plytvanie priesadami, pestovaním na záhone dosiahneme podstatne väčšiu úrodu.

Pri objednávaní vaku pre pestovanie zeleniny dole hlavou sme si povedali, že aspoň bude sranda. To je jediný výsledok tohto pokusu.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.