Jeseň v mojej záhrade

Nielen sychravé rána s nízkou teplotou, ale aj skracujúce sa dni dávajú jasne najavo, že zima sa nezadržateľne blíži. Pre záhradkára prichádza obdobie akéhosi odpočinku. Aby sme si však mohli bez výčitiek sadnúť do kresla a oddychovať, čaká nás v záhrade ešte niekoľko dôležitých povinností.


Predpokladám, že úrodu už máte pozbieranú a uskladnenú. A keď sme pri nej. Nezabudnite ju pravidelne kontrolovať a nahnité kusy nemilosrdne vyhadzovať.

Čo s prázdnymi záhonmi na jeseň

Prázdne hriadky je dobré zrýľovať už teraz. Je to výhodnejšie ako na jar. Hlavne, ak máte ťažkú ílovitú pôdu ako ja. Na záhone ju nechávam vo veľkých hrudách. Pôsobením mrazu hrudy popraskajú a na jar mám pôdu jemnejšiu, stačí ju mierne rozhrabať a môžem vysievať. Vysievať môžete ale aj teraz. Trebárs rastliny na takzvané zelené hnojenie. Sú to napríklad lupína, ďatelina alebo hrach. Tieto rastliny viažu v pôde vodu a vzdušný dusík. Zároveň pôdu prevzdušňujú. Mráz ich síce zničí, ale keď na jar ich zvyšky zapracujete do pôdy, nahradia aj klasický maštaľný hnoj.

moja uprataná záhrada

aj na jeseň má svoje čaro…

Starostlivosť o ovocné stromčeky na jeseň

Okolo ovocných stromkov veľa práce nie je. Pravda, ak práve nechcete vysadiť nejaký nový. Z tých, čo už máte, sa oplatí venovať pozornosť broskyniam. Bohužiaľ, väčšina z nich je náchylná na chorobu zvanú kučeravosť. A tak vypestovať zdravé broskyne bez postreku je dosť problém. Ja robím ochranný postrek skoro na jar, tesne po vypučaní. No oplatí sa urobiť ešte jeden postrek. Práve teraz v novembri. Po opade listov. Vonku je ešte trochu teplo. Malo by byť okolo desať stupňov. Používam meďnatý prípravok Kocide. Je to taká miernejšia chémia a práve tento prípravok je odolný voči dažďu. Tým pádom nevadí, keď po jeho aplikácii, trebárs v noci prší.

Ostatné ovocné stromčeky netreba v tomto období nijako zvlášť ošetrovať. Opadané lístie je dobré navrstviť ku kmeňom hlavne novovysadených rastlín. Zabezpečíte im tak ochranu pred mrazom aj dostatok vlhkosti. Konáre bez listov dôkladne prezrite a prípadné nahnité alebo mumifikované plody bezpodmienečne odstráňte. Sú zdrojom hubových chorôb. Najlepšie je ich spáliť alebo zakopať hlboko do pôdy. Ak máte lístia veľa, môžete ho zapracovať do kompostu. Okrem lístia orecha. Obsahuje totiž látky, ktoré bránia baktériám pri premene odpadu na kompost.

moje nakopcované ruže

Zazimovanie kvetov

V mojej záhradke celý rok niečo kvitne. Ešte aj v novembri je čím sa potešiť. Dokvitá posledná ružička. Nechtíky majú tento rok už tretiu násadu kvetov. Dokonca na viacerých miestach rozkvitli aj jarné fialky. A aj voňajú. Ale najkrajšie sú aj tak chryzantémy. Mám ich vo viacerých farbách. A sú naozaj nádherné. Všetky sú odolné voči mrazu a tak ich nijako chrániť netreba. Ochranu však potrebujú ruže. Môžete ich aj mierne zostrihať, ale nie je to nevyhnutné. Dôležité je, nakopcovať okolo nich zeminu. Tá ich ochráni ako pred mrazom, tak pred vysušením. Ak máte ruže stromčekové, korunku zabaľte do jutového vreca a uviažte. Zabaliť môžete aj iné, čerstvo vysadené kvety. Ak zabalíte aj hortenziu, hoci má už nejaký ten rok za sebou, nebude jej to vadiť. Ja som na to použila jednorázový plášť z bielej netkanej textílie. Okrasné trávy uviažte motúzikom do akýchsi snopov. Zabránite tak hromadeniu vody v strede výhonkov a ich následnému vymrznutiu.

moja jesenná skalka

novembrové chryzantémy

Drobné ovocie a jahody na jeseň

Ak ste tento rok vysadili nové jahody, nezabudnite k nim nahrnúť zeminu. Ochránite tak jemné korienky. Pozor dajte na srdiečko. Tam by sa zem dostať nemala. Mohli by začať hniť. Mne sa osvedčilo „zatepliť“ ich ešte vrstvou opadaného lístia. Na jeseň môžete, v rámci upratovania, ostrihať aj zoschnuté výhonky malín a černíc. Budete mať dobrý pocit a na jar o robotu menej.

Tak tieto práce mám ja už za sebou. Už len vypustím vodu z nádrže, nastavím lepidlo na myši v chate a zima sa môže začať. A čo vy?

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.