
Tak znela otázka od domu smerom do záhrady. A aká bola odpoveď? „Jeden bol videný“. Koncom mája by to bola skvelá odpoveď. Bola, keby nebola položená o desiatej dopoludnia. Lebo cez deň nájsť slizniaka je celkom problém. Slizniaky nemajú radi svetlo a najmä sucho.
Slimáky sa po povrchu pohybujú pomocou vrstvy slizu, ktorý vylučujú zo svojho tela, teda tým strácajú vlhkosť. A preto obľubujú pohyb po daždi alebo keď padne rosa. A to je koncom mája tak po deviatej, neskôr aj po desiatej hodine večer. A tak keď chcete vedieť, či máte v záhrade slizniaky, je potrebné si obuť nepremokavú obuv, zobrať baterku do ruky a tak sa vybrať za tmy skontrolovať pozemok. Ideálne ak máte na nízko pokosenú trávu, lebo vo vysokej ich nezbadáte.
Používať čelovku neodporúčam. Jednak je to svetlo dosť vysoko od zeme, aby ste videli skutočne dobre, čo sa dole deje, jednak vám môžu okolo očí lietať komáre a iný hmyz, priťahovaný svetlom. Použite dobrú baterku do ruky. A keď už teda budete sliediť po záhrade, tak na miesta výskytu slizniakov a tiež na miestach výskytu ohrozených sadeníc im doprajte poslednú večeru – granule proti slizniakom. Pretože slizniakov nájdete určite viac, ako len jedného.
Takúto prechádzku odporúčam zopakovať aspoň každý tretí deň. Pretože bežný slizniak urobí za noc aj 50 metrov za dobrou potravou. Takže môžu prísť aj od susedov 😉 A či vašu zeleninu zožerú „vaši“ slizniaci alebo tí cudzí, môže byť tej zelenine úplne jedno.
Komentáre