Chýba vám zub v ústach, alebo sa hanbíte za svoj úsmev? Nie ste jediný, tento problém trápi mnohých z nás. Podľa štatistík až 69 % populácie vyspelých krajín vo veku od 35 do 45 rokov stratí prinajmenšom jeden zub a 26 % ľudí vo veku do 74 rokov trpí úplnou stratou zubov. Môžete to zmeniť celkom jednoducho – za pomoci zubných implantátov. Tie predstavujú maximálnu funkčnú náhradu stratených zubov a navyše sú vysoko estetické. „Žiaľ, stratu zubov nie je možné si poistiť. Už jeden chýbajúci zub má negatívny vplyv na kvalitu života a na zdravotný stav ústnej dutiny,“ uvádza sa na stránke implantation.sk. Jej experti v oblasti zubnej protetiky ponúkajú viac ako päťdesiatročné skúsenosti so zubnými implantátmi ROOTT.
Len umelé zuby? Nie, dôstojná náhrada!
Zubné implantáty sú vhodné pre náhradu jedného, viacerých alebo všetkých zubov. Náhrada zubu, teda takzvaný „umelý koreň“, je nielen stabilným základom pre dlhodobé upevnenie umelej zubnej náhrady, ale zabraňuje aj strate kosti. Kosť totiž potrebuje byť neustále zaťažovaná tlakmi, ktoré zuby pri žuvaní vyvíjajú. Dodnes mnohí pacienti žiadajú fixné zuby na šróboch, hoci dnes existujú oveľa progresívnejšie metódy riešenia. Klasický spôsob protetiky, teda osadenie zubného mostíka spočíva v tom, že treba obrúsiť zdravé okolité zuby, čo vedie k ich poškodeniu. Na druhej strane, používanie snímateľnej protézy je nepohodlné a takéto korunky neposkytujú čelusti potrebné zaťaženie. Moderné riešenie, ako získať nové zuby, je používať dentálne implantáty umožňujúce ľahko, bezpečne a jednoducho obnoviť chýbajúce zuby s pomocou analogických umelých zubov, ktoré sa neodlišujú od pravých.
Tri top druhy implantátov
Aj dentálna medicína ide s modernou dobou. Koreňové, kompresné a bazálne implantáty predstavujú najmodernejšie trendy v dentálnych náhradách zubov a vedia vyriešiť rôzne špecifické klinické situácie. Implantáty tvaru koreňa sa používajú v prípadoch, keď pacientovi chýba jeden alebo viacero zubov. Podmienkou je mať dostatočný objem kosti.
Kompresnými implantátmi je možné zafixovať stálu zubnú náhradu už na tretí deň po chirurgickom zákroku. Bazálne implantáty sú zase optimálnym riešením, keď chýba viac zubov, v situácii s významnou atrofiou čeľustnej kosti a v prípade, keď je potrebná extrakcia zubov. Obyčajne je možné vložiť ich fajčiarom alebo tým, ktorí trpia paradentózou, hneď po extrakcii zubu.
Dbajte na dôkladnú starostlivosť a hygienu
Proces náhrady zubov implantátmi spravidla prebieha vo viacerých fázach. V prvej sa zubný implantát zavádza do čeľuste, pričom po tomto zákroku treba počkať na zahojenie tkaniva. Následne sa na implantát nasadzuje nadstavba a potom trvalá zubná náhrada. Po zavedení implantátu platia odporúčania ako po akomkoľvek stomatochirurgickom výkone. V ústach neostáva otvorená rana ako po trhaní zuba, takže miesto málokedy krváca alebo výraznejšie opúcha. Vaše ústa ešte pár dní po zákroku musíte šetriť, prípadne môžete užiť liek proti bolesti a na opuch priložte studené obklady či dezinfekčný roztok. Umelé zuby nie sú len zbytočnou parádou, ale spolu s pekným úsmevom vám môžu opäť priniesť radosť do života a vy si môžete plne vychutnávať každé sústo.
Komentáre