Keď si zvyknete na domáci chlieb, pripravovaný z láskou a hlavne z kvásku, ani na um vám nepríde kupovať veľkovýrobné chleby z bielej múky, plné lepku a éčiek v obchode. Vo viac menej pravidelných intervaloch vyberiete kvások z chladničky, zamiesite cesto a pečiete. Keď však príde obdobie takých horúčav, ako nám vládli teraz, je celkom oriešok naplánovať pečenie domáceho chleba. Ale len málokoho napadne riešiť dilemu, či piecť alebo si kúpiť hotový chlieb, hlavne keď viete, čo do neho v priemyselnej výrobe dávajú.
U nás doma vždy pečieme dva bochníky naraz, približne trištvrte kilové. Nepoužívame žiadnu pekárničku, žiadne kupované zmesi, ktoré sú totožné s tým, čo do chleba, kedysi najzdravšej potraviny, pridávajú v priemyselných pekárňach. Poctivý kváskový chlieb bez chémie sa u nás pečie v elektrickej rúre po tom, čo kysne v klasickej ošatke.
Pečenie vychádza na večerné hodiny, po tom, čo od skorého rána prebehne kompletný proces kvasenia a štiepenia lepku v múke na stráviteľnejšie zložky. Samozrejme, že elektrická rúra dobre hreje a vykúri kuchyňu. Čo v prípade, že na teplomeri vo vnútri máte 27 °C, nie je nič, z čoho by ste sa tešili. Našťastie predpoveď počasia na dnes oznamuje ochladenie na cca 20°C z terajších popoludňajších 37°C vonku, tak budeme môcť vetrať počas pečenia chleba v rúre. Dúfam, že aj napriek tomuto vykurovaniu sa nám podarí byt trochu ochladiť.
Teraz sme na jedenie chleba doma traja, takže oba bochníky nám vydržia do desať dní. Zdá sa vám to veľa? Možno je to preto, že ste ešte domáci kváskový chlieb nejedli. Kto ho konzumuje pravidelne, tak už vie, že na zasýtenie stačia dva malé tenké plátky. Veľkému hladošovi tri. Pretože neobsahuje žiadne balastné látky, neobsahuje priveľa vzduchu obaleného lepkom, neobsahuje žiadne chemikálie a ani cukor, ktorý by „cvičil“ s vašou glykémiou a spôsoboval skoré vyhladnutie.
Keď už sa načína druhý bochník, začíname plánovať termín pečenia novej várky chleba. Lenže toto leto v takejto podobe nás núti plánovať aj s ohľadom na počasie vonku a na predpoveď na najbližšie dni. Pretože kváskový chlieb vydrží až dva týždne, nie je problém posunúť pečenie o pár dní dopredu. Pravda, pokiaľ sme doma a nie niekde na výlete alebo dovolenke.
Takže ako piecť chlieb v horúčave? Tak ako inokedy, len s ohľadom na to, čo sa deje vonku.
Komentáre