Na dobré sa rýchlo zvyká a keď ochutnáte v rôznych reštauráciách rôzne druhy toho istého mäsa, začnete si vyberať, kam budete chodiť na obedy a tiež to, čo si budete kupovať domov pre rodinu. Jednoducho poctivá potravina poctivo chutí. Ale nájsť ju v obchodoch nebýva také jednoduché. Sčasti preto, že veľká skupina nakupujúcich ešte stále rozlišuje potraviny len podľa ceny a sčasti preto, že mnoho obchodníkov sa snaží len zarobiť, názory zákazníkov ich nezaujímajú. Akú teda kupovať hydinu?
Pri balených potravinách majú výrobcovia povinnosť uvádzať na obaloch zloženie výrobku a zákazníci si postupne zvykajú tieto informácie čítať, často potom výrobok putuje späť do regálu a jeho miesto v nákupnom košíku zaujme iný podobný produkt, pri ktorom sa jeho výrobca nemusí hanbiť za označenie „potravina“. Komplikovanejšia situácia nastáva pri mäse. Nie, že by nebolo zloženie vyznačené, ale viete, čím bolo zviera kŕmené? Pretože skladba krmiva a spôsob chovu tiež rozhodujú o chuti mäsa a o obsahu rôznych látok vo vašom jedle.
Tu nám neostáva, len sa vopred informovať, ktorý producent mäsa ako sa stará o svoju farmu. A zistiť si, ktorí obchodníci realizujú potom predaj sliepok, kačíc či husí z jeho produkcie. Či je hydina chovaná v uzavretých halách alebo skutočne behá po dvore a žije životom, aký by mala aj na vašej farme. Ešte stále sú aj u nás chovatelia, kde kurčatá alebo kačice dostávajú krmivo bez GMO plodín. Pretože produkcia potravín s GMO látkami je v EÚ nepovolená, no dovoz krmiva zakázaný nie je. A hoci sa producenti takýchto kŕmnych zmesí dušujú, že to nebezpečné nie je, pred rokmi sa to isté hovorilo o všeličom inom a vieme, ako je to dnes. Ja sa preto vyhýbam týmto výrobkom a volím radšej drahšiu, no zaručene kvalitnú hydinu od výrobcov, ktorým dôverujem.
Mnohí ľudia si uvedomujú, že nie je jedno, čo majú na tanieri. Keď sú potraviny navyše od slovenských výrobcov, zlepšujeme situáciu ľudí v celej krajine. Aj vaše produkty musí niekto kupovať, možno práve ten, koho hydinové mäso vám tak zachutilo.
Komentáre