Skoro mi vypadla šálka z ruky, ako som počul suseda, keď vysvetľoval svojej žene, že ich maliny uschýnajú, lebo „Maliny nemajú radi priame slnko“. Keďže obaja už dôchodcovia, sú poľnohospodárski inžinieri, on s praxou manažéra vo veľkej súkromnej firme, predtým bol dlhoročný predseda Závodnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov a dlhé roky mal svoju záhradku v kolónii, kým kúpili tento pozemok na dedine, tak to to musí byť určite pravda. Ibaže…
Ibaže by mala pravdu jedna naša spoločná známa, ktorá ho označila, že je to tlčhuba a chválenkár.
Pretože kto chce psa biť, palicu si nájde a kto chce maliny vyklčovať, tak výhovorku si nájde. Najprv začali v rozhovore s nami tým, že sú zarastené trávou. Teraz zase že uschýnajú, lebo sú na priamom slnku a to im vadí. Keď som sa spamätal z prvotného šoku z počutého, z plezíru som túto pamätnú hlášku vložil do Google a počkal si na výsledok:
Hm, tak to moji rodičia zbytočne platili dane na školné tomuto „expertovi“. Ale inak to nie je lenivý človek. Každý rok na jeseň ostrihá všetky výhony vo výške asi 40 cm nad zemou a v lete po zbere úrody ich nechá tak. Veď aj tak tie výhony uschýnajú. Po prázdninách, kedy vymýšľajú aktivity pre svoje vnúčatá, sa dajú do čistenia záhrady a skonštatujú, že to tu aj tak nerastie.
Ešte že maliny nemajú uši. U nás rastú na troch lokalitách, na jednej z nich sme ich nesadili, prišli k nám cez plot práve od suseda. Tak sme im pripravili jednoduchú drôtenku, v zime ich zamulčujeme nastrihanými vianočnými stromčekami a v lete odstraňujeme trávu. A tešíme sa z dvoch úrod, pretože my na jeseň vystriháme všetky suché výhony pri zemi a tie živé necháme tak. Takže máme prvú úrodu v lete, po ktorej výhony samozrejme uschnú, ale medzitým vyrastú nové výhony, ktoré majú úrodu druhý raz koncom leta.
Premýšľam, koľko vysokých škôl musí mať človek, aby dokázal odkukať fungujúce riešenie a dosiahol porovnateľne dobrý výsledok. Ibaže by naša známa mala pravdu a palica sa našla.
Komentáre