Pre veľa ľudí je pojem „čerstvé ovocie“ synonymom pre „supermarket“. Ak si myslia, že tam je ovocie chutné, zdravé a čerstvé, tak ja im to teda doprajem. Viete prečo bývajú v nákupných centrách naproti pokladniam lekárne? Ja nie, ja tam ovocie ani zeleninu nekupujem. Postaral som sa, aby som si mohol naoberať svoje vlastné.
V našej záhrade na dedine sme vysadili množstvo ovocných drevín vrátane kríkov tak, aby sme mali úrodu rôzneho ovocia priebežne od mája do novembra a niekedy aj po Novom roku. Na rozdiel od zeleniny, ktorú treba vysievať a vysádzať každý rok, ovocie je na dlhé roky. Síce kríky a stromy treba raz za čas trochu upraviť, ostrihať a orezať, ale my nepestujeme moderné nízkokmene s krátkou životnosťou, teda starostlivosť o ne nám zaberá málo času, preto si môžeme dovoliť mať ich veľa. A tým pádom aj veľa čerstvých potravín.
No spústu ovocia môžete skonzumovať bez toho, že by ste ho sadili. Naša záhrada prechádza vo voľnú prírodu a na rozhraní nám vyrástli trnky, šípky a černice. Pre mnohých burina a problém, pre nás ďalší zdroj vitamínov a chutného ovocia. Stačí raz za čas zobrať pílku a nožnice a z úrody, ktorá vyrástla zadarmo, si pripraviť chutný nápoj alebo zakonzervovať na zimné obdobie. Nehovoriac o tom, koľko černíc dokážeme zjesť čerstvých pri každodenných prechádzkach so psíkom.
V letákoch supermarketov sa často dočítate, aké zdravé je to-ktoré ovocie a koľko obsahuje vitamínov. Vysokú cenu je treba nejako ospravedlniť. A nezriedka je to aj pravda. Len sa už nedočítate, že takéto tvrdenia sa týkajú ovocia rastúceho vonku, v pôde, nie v starostlivo namiešaných výživných roztokoch s presne daným obsahom. Má to farbu, o chuti by sa dalo diskutovať a o vitamínoch škoda hovoriť. Kde by ich nabrali, z čoho?
A ak nemáte černice vo svojej záhrade, celkom určite rastú vo voľnej prírode neďaleko. Stačí sa vybrať na prechádzku. Vôbec totiž neplatí, že za všetko sa musí platiť. Každý chce len vaše dobro, nedajte si ho vziať.
Komentáre